KOAH hastalarında konik ışınlı bilgisayarlı tomografi kullanılarak maksiller sinüslerin morfometrik ve volümetrik incelenmesi
Morphometric and volumetric evaluation of maxillary sinus in patients with COPD using cone-beam computed tomography
- Tez No: 565224
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA DİDEM YALÇIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) zararlı gaz ve partiküllere karşı oluşan, akciğerlerde hava yollarını, interstisyum ve damar yatağını etkileyen anormal enflamatuar cevapla karakterize sistemik bir hastalıktır. KOAH'lı bireylerde meydana gelen sinonazal değişikliklerin maksiller sinüs morfolojisi ve hacmini etkileyebileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada KOAH'lı hastalarda konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) kullanılarak 3D Synapse yazılım programı ile maksiller sinüslerin morfometrik ve volümetrik olarak değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmamızda; Gaziantep Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi tomografi arşivindeki, 6'sı kadın 34'ü erkek 40 KOAH'lı hasta ile, 40 sağlıklı birey olmak üzere toplam 80 hastanın KIBT görüntüsü retrospektif olarak incelenmiştir. KOAH ve kontrol grubunda maksiller sinüslerin alan ve hacimleri 3D Synapse (Fujifilm, Tokyo, Japonya) yazılım programında ölçülmüş ve bulgular yaşa, cinsiyete, maksiller sinüs anatomik varyasyonlarına ve patolojilerine, dişsizlik sınıflamasına göre istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre; KOAH grubunda maksiller sinüs alanı sağ, sol ve toplamda sırasıyla 582.9 mm2, 578 mm2 ve 1161.08 mm2, kontrol grubunda ise 640.5 mm2, 692 mm2 ve 1332.25 mm2 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is a systemic disease that occurs against harmful gases and particulates and is characterized by abnormal inflammatory response affecting the airways, interstitium and vascular bed in the lungs. It is thought that sinonasal changes in individuals with COPD may affect maxillary sinus morphology and volume. The aim of this study is to evaluate the maxillary sinuses morphometrically and volumetrically using cone-beam computed tomography (CBCT) with 3D Synapse software in the patients with COPD. In our study; CBCT images of 80 individuals that exist from 40 patients with COPD and 40 healthy individuals (6 females, 34 males) in the tomography archive of Gaziantep University Faculty of Dentistry were retrospectively analyzed. The area and volume of maxillary sinuses in COPD and control group were measured by 3D Synapse software (Fujifilm, Tokyo, Japan) and obtained findings were statistically evaluated according to age, gender, maxillary sinus anatomic variations and pathologies and toothless classification. According to our results; in the COPD group, maxillary sinus area was found as 582.9 mm2, 578 mm2 and 1161.08 mm2 in right, left and total respectively. In the control group it was detected as 640.5 mm2, 692 mm2 and 1332.25 mm2, respectively.