Cumhuriyet'in ilk yıllarında kadın yazınında din- Samiha Ayverdi örneği-
Religion in women's literature in the early years of the republic- Example of Samiha Ayverdi-
- Tez No: 565274
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Sâmiha Ayverdi, Tasavvuf Edebiyatının başını çeken yazarlardan birisidir. Usta bir edebiyatçı olmasının yanı sıra, dinî ve tasavvufî konularda kendini çok iyi yetiştirmiştir. Aynı zamanda yaşadığı zaman dilimi itibariyle, Cumhuriyet'in kuruluşu gibi önemli olayların yaşandığı dönemlere tanıklık etmiştir. Eserlerinde, tasavvufun ağırlığı net bir şekilde hissedilmekle beraber, milliyetçi ve vatansever duygulardan da taviz vermemiştir. Sâmiha Ayverdi'yle ilgili yapılmış bazı araştırmalarda onun Sâmiha Anne olarak anılması, eserlerinde okuyucuya hissettirdiği şefkat ve merhamet duygularından ötürüdür. Çok yönlü ve derin bilgi birikimiyle onlarca esere imza atmış yazar, birçok açıdan incelenmesi ve anlaşılması gereken bir kişidir. Bu çalışmamızda dokümanter yöntem kullanarak, Ayverdi'nin romanlarında geçen dinî unsurları tespit etmeye ve sosyolojik bağlamda incelemeye çalıştık. Onun romanlarının her satırında tasavvufî aşkın izlerinin bulunduğunu ve eserlerini tevhit bilinciyle yazdığını gördük. Çalışmamızın sınırlı bir alanda olması ve yazarın külliyatının genişliği dikkate alındığında, bizden sonra Sâmiha Ayverdi'yle ilgili daha geniş kapsamlı çalışmalar yapılması onu daha iyi tanımak açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Sâmiha Ayverdi is one of the leading writers of the Sufi Literature. In addition to being a master of literature, she educated himself very well on religious and mystical matters. In her writings, as well as the weight of Sufism was clearly felt, she did not make concessions of nationalist and patriotic feelings. In some studies about Sâmiha Ayverdi, being named as“Mammy Sâmiha”is due to her feelings of compassion and mercy to the reader in her writings. The author, who has completed dozens of works with her versatile and deep knowledge, is a person who needs to be examined and understood in many respects. In this study, it was tried to determine the religious elements in Ayverdi's novels and to examine them in sociological context by using documentary method. It was seen that in every line of her novels, there were traces of Sufi love and her works were written with the consciousness of Tawheed. Considering the limited scope of the study and the breadth of the author's corpus, it is important to have a more comprehensive study on Sâmiha Ayverdi after this study.