Ömer Seyfettin'in on hikâyesi üzerine tematik çalışma
Thematic analysis of ömer Seyfettin's ten stories
- Tez No: 565275
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER GÖÇGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Ömer Seyfettin'in on hikâyesi tematik açıdan incelenmiştir. Bu hikâyelerdeki tematik unsurlar milliyetçilik akımının etkisiyle amaç ve yöntemleri açık bir şekilde ifade edilmiştir. Hikâyeler; olay, kişi, mekân ve zaman bağlamında ele alınmıştır. Milliyetçilik akımı, XX. yüzyıla hâkim olmuştur, bu sebeple bütün Balkanlarda millî görüşler hızla yayılmıştır. Bu durum, çok uluslu Osmanlı Devleti'ni de etkilemiştir. Türkçülük akımının önem kazandığı bu yüzyılda 'Yeni Lisan' makalesiyle dilde, sanatta, edebiyatta, fikirde millîleşme süreci başlamıştır. Ömer Seyfettin'de bir yazar olarak topluma yön vermek için hikâyelerinde millî unsurları irdelemiştir. Eserlerde, Türk halkının kendi kültürüne sahip çıkıp bilinçli olması esas alınmıştır. Ömer Seyfettin, eserlerinde bu bilinçle yeni bir insan yaratmayı hedeflemiştir. Böylece hikâyelerde millî benliğine önem veren, kendiyle ve milletiyle övünen yeni bir toplum incelemeye sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, ten stories of Ömer Seyfettin were examined from a thematic perspective. The thematic elements in these stories are clearly expressed in terms of their aims and methods under the influence of nationalism. Stories; event, person, space and time were debated. Due to domination of Nationalism, XX. throughout the century, national views were rapidly expanded in Balkans. This situation also affected the multinational Ottoman State. In this century in which the Turkism movement gained importance, with“New Language”article in language, literature and ideas, the nationalization process began. Ömer Seyfettin, as a writer, he used the national elements in his stories to guide society. In works, it's based on the Turkish people to have their own culture and be conscious of their culture. Ömer Seyfettin targeted creating a new human with this consciousness in works. Thus, in the stories, he presented an investigation in which a new society valuing national, self and nation-boasting.