Milli Mücadele'de zeybekler
Zeibeks in War of Independence
- Tez No: 565286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU MERYEM NURDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Zeybekliğin kökeni ve tarihi ile ilgili net bilgiler bulunmamaktadır lakin artık Anadolu Türk kültürünün ürünü olduğu bir gerçektir. Zaman zaman devlet tarafından eşkıya olarak takip edildikleri gibi zaman zaman da devletle anlaşarak bölge asayişine memur olmuşlar yahut da savaşlara katılmışlardır. 1914'ten itibaren seferberlik dönemi ve mütareke dönemlerinde asker kaçaklarıyla mevcudunu iyice artıran Zeybek çetelerinin pek çoğu devletin yaptığı af çağrısıyla düze inmiş, İzmir'in işgalini takiben başlayan Kuva-yi Milliye hareketinde de ilk katılanlar onlar olmuş ve vurucu güç olarak ön saflarda yerlerini almışlardır.
Özet (Çeviri)
There isn't clear information regarding the root and the history of being zeibek; however, it is now real that it is a product of the Anatolian Turkish culture. They have been officers for the public order by coming to an agreement with the state or have attended to the wars as well as being followed as bandits by the state from time to time. Most of the Zeibek gangs which have increased their population with the deserters during the mobilization period and truce period since 1914 have been acquitted with the announcement of the amnesty that the state has made and also have become the first attendants in the Kuva-yi Milliye (National Forces) movement that has started following the occupation of Izmir and been in the front line as the striking power.