Türk bankacılık sektöründe tarımsal krediler ve etkinliği
Agricultural loans and its efficiency in the Turkish banking sector
  1. Tez No: 565296
  2. Yazar: ERDİ YOLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL TAŞDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Toplumların ve ülke ekonomilerinin vazgeçilmez yapıtaşı olan tarım sektörü, 19. yüzyıldan itibaren gelişmiş ekonomilerde sanayi ve bilişim sektörlerinin gerisinde kalsa da temel insan ihtiyaçlarının karşılanması doğrultusunda stratejik bir sektör olma özelliğini daima korumuştur. Ülke ekonomileri içerisinde tarım sektörünün temel desteklerinden bir tanesi bu sektöre kullandırılan tarımsal kredilerdir. Türkiye'de de diğer finansman çeşitlerinin tarım sektörü finansmanında yaygınlaşmamış olmasına mütevellit tarım sektörünün ana finansman desteğini tarım kredileri oluşturmaktadır. Bu çalışmada öncelikle tarım yöntemleri açıklanarak, Türkiye ekonomisinde tarımın yeri uluslararası karşılaştırmalarla ortaya konulmuş, tarımsal işletme kavramına yer verilmek suretiyle Türkiye'de tarım işletmelerinin özellikleri açıklanarak tarım finansmanı yöntemleri araştırılmıştır. Tarım finansmanı yöntemlerinden Türkiye'de en yaygın kullanılan tarımsal kredilere olan ihtiyacın nedenleri, tarım kredilerinin değerlendirilmesi, sınıflandırılması ve Türkiye'de tarım kredilerinin organizasyonu sunulmuştur. Türk bankacılığının makro verileri ışığında bankacılık sektörünün durumu analiz edilmiş, Türk bankacılık sektöründe tarımsal kredilerin yeri açıklanmış ve tarım kredilerinin banka bazlı dağılımına yer verilmiştir. Türkiye'de 2011-2017 dönem aralığındaki veriler kullanılarak tarımsal kredilere ilişkin kredi bakiyesi ile tarımsal GSYH, istihdam, dış ticaret ve üretim arasındaki ilişkiye karşılaştırmalı olarak yer verilerek, tarımsal krediler ile tarım sektörü göstergeleri arasındaki ilişkinin ve tarımsal kredilerin etkinliğinin yorumlanmasına katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The agricultural sector, which is the indispensable area of societies and national economies, has remained behind the industrial and informatics sectors in developed economies since the 19th century,however it has always been a strategic sector in line with meeting the basic human needs. One of the main supports of the agricultural sector within the national economies is the agricultural loans extended to this sector. Since the other financial instruments is not spread as much as agricultural loans, agricultural loans constitutes the main financial support of the agricultural sector in Turkey. In this study, first of all farming methods are disclosed and the role of agriculture in Turkey's economy has been put forward by international comparison. Secandly, the concept of agricultural enterprises, its characteristics and financing methods are investigated. Then, the most common causes of the need for agricultural loans, evaluation of agricultural credit, classification and organization of agricultural loans in Turkey are presented and the situation of the banking sector has been analyzed in the light of the macro data of Turkish banking system. The place of agricultural loans in the Turkish banking sector is explained and the bank-based distribution of agricultural loans is mentioned. Lastly , the relationship between credit balance on agricultural loans, employment, foreign trade and production is comparatively explained by using data from the period 2011-2017 in Turkey. Hence, the relationship between agricultural credit, agricultural GDP, employment, foreign trade and production is presented comparatively.