İslami bankacılıkta kredi yöntemleri ve kredi türleri
Credit methods and credit types in Islamic banking
  1. Tez No: 565295
  2. Yazar: KAMİL ÇAPAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS KİSHALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı İslami bankacılık sistemindeki kredi yöntemleri, bu yöntemlerin nasıl işlediği ve ülkemizde İslami bankacılık sistemi ile faaliyet gösteren katılım bankacılığının sunduğu kredi türlerini detaylı olarak incelemektir. Bu çalışmada ilk olarak İslami bankacılığın tarihi, doğuş nedenleri, dünyaya yayılma nedenleri, İslam dininde faizin yeri, faiz ile kâr arasındaki farklar, faizin çeşitleri, zararları incelenmiştir. Çalışmanın ilerleyen safhalarında İslami bankacılığın dünyada ve Türkiye'deki uygulama biçimleri ile Türkiye'de faaliyet gösteren katılım bankaları ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise İslami bankacılık sisteminde yer alan kredi yöntemleri ile ülkemizde faaliyetini sürdüren katılım bankacılık sistemindeki ürünler incelenmiştir. Çalışmanın sonuçları olarak İslami bankacılık sisteminde de konvansiyonel bankacılık sistemindeki kadar bir kitleye hitap edebilecek ürün yelpazesinin bulunduğu ve bu ürünlerin direkt olarak ülkelerin kalkınmasına etki ettiği görülmüştür. Ayrıca faiz hassasiyeti olan kişilere ait fonlarında İslami bankacılık sistemi ile ekonomiye kazandırıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the credit methods in the Islamic banking system, how these methods work, and the types of loans offered by participation banking operating in the Islamic banking system in our country. In this study, the history of Islamic banking, the reasons of birth, the reasons of spread to the world, the place of interest in Islam, the differences between interest and profit, the types of interest, the losses are examined. Islamic banking in the later stages of the study and application forms with the participation banks in Turkey the world operating in Turkey were discussed. In the last part of the study, the products in the participation banking system, which operates in our country, have been examined with the credit methods in the Islamic banking system. As a result of the study, it has been seen in the Islamic banking system that there is a range of products that can appeal to an audience as much as in the conventional banking system and that these products directly affect the development of countries. In addition, it has been observed that the funds of interest sensitive individuals have been brought to economy through Islamic banking system.