Yeni ürün geliştirme projelerinde risk ve başarı faktörlerinin bulanık DEMATEL tekniği ile değerlendirilmesi
Risk and success factors assesment for new product development projects by using fuzzy DEMATEL
- Tez No: 565298
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA BULĞURCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Sosyal ve ekonomik yaşamda gerçekleşen teknolojik gelişmeler ve değişimler firmaları her geçen gün artan bir rekabet ortamına sürüklemektedir Bu rekabetçi ortamda var olmak isteyen firmalar için yenilik anlayışını benimsemek ve bu bağlamda yeni ürün geliştirme projeleri yürütmek zorunlu bir hal almıştır. Doğası gereği yeni ürün geliştirme projeleri tek seferliktir ve yüksek oranda belirsizlik ve risk barındırmaktadır. Bu çalışmada Adana ilinde yer alan ve yeni ürün geliştirme çalışmaları yürüten firmaların yeni ürün geliştirme sürecinde karşılaştıkları iç ve dış kaynaklı risklerin ve bu sürecin başarısına etki edecek faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Ar-Ge Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan rapora göre Adana ilinde faaliyet gösteren ve Ar-Ge Merkezi bulunan işletmelerden alanında uzman kişiler ile görüşülmüştür. Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmeler ile yeni ürün geliştirme sürecinde karşılaşılan risk ve başarı faktörleri arasındaki ilişkilerin ve bu faktörlerin önem derecesinin belirlenmesinde Çok Kriterli Karar Verme tekniklerinden çalışmaya en uygun olan Bulanık DEMATEL tekniği kullanılmıştır. Adana ilinde faaliyet gösteren gıda ve tekstil sektöründeki dört firmaya yönelik ürün geliştirme süreci üzerinde gerçekleştirilen uygulamada sektörlere göre en önemli risk ve başarı faktörleri belirlenmiş, iki sektörün farklılaşan yanları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Technological developments and changes in social and economic life lead companies to an increasingly competitive environment. It become compulsory for companies that want to exist in this competitive environment to adopt an understanding of innovation and to carry out new product development projects in this context. By its very nature, new product development projects are one-off, with a high degree of uncertainty and risk. In this study, it is aimed to determine the internal and external risks faced by the firms in Adana and conducting new product development processes and the factors that affect the success of this process. In this context, according to the report published by the R & D General Directorate of the Ministry of Industry and Technology, experts from the enterprises operating in Adana and having R & D Center were interviewed. The fuzzy DEMATEL technique, that is the most suitable technique for this study, was used to determine the relationships between the risk and success factors encountered during the new product development process and the importance of these factors. The most important risk factors and success factors were determined according to the sectors in the application carried out on the product development process for the four companies in the food and textile sectors operating in Adana province and the differentiating aspects of the two sectors were revealed.