Syed Muhammad Naquib Al-Attas'ın eğitime ilişkin görüşleri
Syed Muhammad Naquib Al-Attas' views on education
  1. Tez No: 565345
  2. Yazar: ALİ ÜLKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİS ADNAN ARSLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu araştırmada, Syed Muhammad Naquib Al-Attas'ın eğitime ilişkin görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada öncelikli kaynaklar olarak Al-Attas'ın kendi kaleme aldığı eserleri, kendisi ve İslami Eğitim hakkında yazılan eserlerden yararlanılmıştır. Bulgular: Araştırma sonucunda Al-Attas'ın eğitim anlayışının genel hatlarına ulaşılmıştır. Attas'ın önerdiği eğitim anlayışının ana amacının insanda edeb duygusunun oluşturulması ve bunun neticesinde İslam'ın da yetiştirmeyi amaçladığı iyi insana ulaşmak olduğu belirlenmiştir. Bu amaca ulaşmak için bilgiye bakış açısının yeniden oluşturulması gerektiği ve Çağdaş Bilginin Batılılaşmaktan Kurtarılması ve İslamileştirilmesi düşüncesinin tartışılmasının ön plana çıktığı fikrine ulaşılmıştır. Sonuç ve Öneriler: Araştırma sonucunda Al-Attas'a göre eğitim kavramının İslami anlamda tam karşılığının te'dib olduğu, İslam'i eğitimin ana hedefinin ise edepli ve iyi insan yetiştirmek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu konuda yapılması gerekenler konusunda Attas'ın önerileri, Çağdaş Bilginin tanımının yeniden yapılması, Batılılaşmaktan kurtarılması ve İslamileştirilmesidir. Attas'ın görüş ve önerilerinden eğitim konusunda sürekli bir arayış içerisinde olan ülkemiz eğitimcilerinin, eğitim yöneticilerinin ve araştırmacıların yararlanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of the study is to examine Syed Muhammad Naquib Al-Attas' views on education. Method: In this research, document analysis method, which is one of the qualitative research methods, is used. As the primary sources of the research, Al-Attas' own works, his writings and other writings about him and Islamic Education are used. Results: As the result of the study, Al-Attas' general view of education is reached. The main aim of the education concept proposed by Attas is to create a sense of adab in man and to reach the aim of the good man that Islam aims to reach. In order to achieve this aim, it is reached that a new point of view on knowledge could be re-established and the idea of de-westernization and Islamization of the Contemporary Knowledge could be discussed. Conclusion and Suggestions: As the result of the study, it is determined that Al-Attas defines education as“ta'dib”the process of instilling and inculcating“adab”in man which is the main objective of Islamic education. Attas' suggestions on what to do in this regard is to redefine the Contemporary Knowledge and Islamization of it. It is considered that educators, education managers and researchers of our country, who are in constant search about education, can benefit from Attas' opinions and suggestions.