Bilginin İslamileştirilmesi kavramı ve uygulamaları: Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi örneği
The concept and practices of Islamization of knowledge: The case of International Islamic University Malaysia
- Tez No: 989406
- Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH ALTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Religion, Education and Training, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bilginin İslamileştirilmesi, modern seküler bilgi anlayışına karşı İslami bir arayışın sonucu olarak ortaya çıkmış, akademik ve felsefi tartışmaların merkezinde yer almış epistemolojik bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım her ne kadar yeni olmasa da kavramsallaşma süreci ilk olarak 1977 tarihinde Mekke'de düzenlenen Birinci Dünya Müslüman Eğitim Konferansı'nda (the First World Conference on Muslim Education) Seyyid Muhammed Nakib el-Attas tarafından dile getirilmiş daha sonra İsmail Raci el-Faruki tarafından sistematik bir çerçeveye kavuşturulmuş ve başta Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi (IIUM) olmak üzere İslam İşbirliği Teşkilatı (OIC) bünyesindeki üniversitelerde uygulanmaya çalışılmıştır. Uygulama pratikleri açısından en başarılı ve uzun soluklu örnek Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi'dir. Bu çalışmada bilginin İslamileştirilmesi kavramı ile Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi arasındaki ilişki ele alınmış, üniversitenin bu yaklaşım doğrultusunda geliştirdiği öğretim programları ve mensuplarına kazandırdığı beceriler incelenmiştir. Saha araştırmasına dayanan bu çalışma nitel olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın verimli yürütülmesi için araştırmacı Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi'nde ziyaretçi araştırmacı olarak bulunmuş; Seyyid Muhammed Nakib el-Attas başta olmak üzere alanın önde gelen isimleri ile mezunlar ve akademisyenlerle derinlemesine mülakatlar gerçekleştirmiştir. Sonuç olarak araştırmada, bilginin İslamileştirilmesi kavramının İslam dünyasında ihtiyaç duyulan bir epistemolojik yaklaşım olduğu ve Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi'nin bu yaklaşımı teoriden pratiğe aktarma çabasının genel olarak olumlu karşılık bulduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Islamization of knowledge is an epistemological approach that emerged as part of an Islamic response to the modern secular understanding of knowledge, and it has been at the center of academic and philosophical discussions. Although the idea itself is not entirely new, its conceptualization was first articulated by Syed Muhammad Naquib al-Attas at the First World Conference on Muslim Education held in Mecca in 1977. It was later systematically developed by Ismail Raji al-Faruqi and implemented by Islamic universities affiliated with the Organization of Islamic Cooperation (OIC), particularly the International Islamic University Malaysia (IIUM). The most successful and long-standing university in terms of applied practices is the International Islamic University Malaysia (IIUM). This study examines the relationship between the concept of the Islamization of Knowledge and the International Islamic University Malaysia, and analyzes the curricula developed by the university in line with this approach, as well as the skills imparted to its members. Designed as a qualitative study based on field research, the researcher conducted the study as a visiting researcher at the International Islamic University Malaysia in order to ensure the effective implementation of the research. In this context, in-depth interviews were carried out with leading figures in the field—most notably Syed Muhammad Naquib al-Attas—as well as with graduates and academics. As a result, this study concludes that, despite its controversial nature, the concept of the Islamization of Knowledge constitutes an epistemological approach needed in the Islamic world, and that the efforts of the International Islamic University Malaysia to translate this approach from theory into practice have generally received positive responses.