Uluslararası taşımacılıkta KDV iadesi örnek olay
A case study on international transportation value added tax return
  1. Tez No: 565352
  2. Yazar: EMRAH ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZAİ ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Son yüzyılda gelişen teknolojilerle beraber üretim, hammaddeye erişim ve tüketim alışkanlıkları son derece hızlıca yayılmaktadır. Bugün birçok firma ucuz iş gücü bulabildikleri ülkelere yatırımlar yaparak ürünleri daha ucuza mal ederek küresel piyasada satışa hazır hale getiriyor. Sermayenin bu kadar hızlı dolaşabilmesinin sebeplerinden biri de üretilen ürünün dünyanın her yeri hızlıca nakliyesinden kaynaklanabilmektedir. Uluslararası taşımacılığa tanınan istisna ve muafiyetler, en başta ihracat olmak üzere ülkelerin döviz kazandırıcı işlemlerinde önemli bir yere sahiptir. Bu noktada Uluslararası taşımacılık sektörünün desteklenmesi paralelinde birçok sektörü de otomatik olarak desteklenmesini demektir. Türkiye'de uygulanan KDV sisteminde birçok istisna kanun maddesi yer almaktadır. Şirketler, bu istisnalar kapsamında yapılan iş ve işlemler dolayısıyla çeşitli giderler yaparak maliyetlere katlanmaktadırlar. KDV iade sistemi ise tam bu noktada devreye girerek istisnai mal ve hizmet üretimlerinden doğan yüklenimleri mükelleflere yasalar çerçevesinde iade etmektedir. Uluslararası taşımacılık özelinde irdelenen bu çalışmada, Katma Değer Vergisi iade sisteminin daha doğru, etkin, sabit ve sonuç odaklı olması konusunda yaşanan sorunlara çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the developing technologies in the last century, production, access to raw materials and consumption habits are spreading very fast. Today, many companies make cheap investments in countries where they can find cheap labor, making them cheaper for sale in the global market. One of the reasons why the capital can travel so fast is that the product produced can be rapidly transported to anywhere in the world. The exemptions and exemptions granted to the International Transportation have an important place in the foreign exchange earning transactions of the countries. At this point, many sectors are supported automatically, in parallel with the support of the International Transport sector. In the Value Added Tax system implemented in Turkey it is located in a very matter of law exception. The companies incur costs by making various expenses due to the works and transactions carried out under these exceptions. The VAT Refund system is commissioned at this point and returns the burdens arising from the production of exceptional goods and services within the framework of the laws. In this study, which is examined in the scope of international transportation, solutions were proposed to the problems experienced in order to make the Value Added Tax Return system more accurate, effective, fixed and result oriented.