Existence of the calendar effect or an illusion: Investigation days-of-the-week anomaly in Istanbul stock exchange
Borsa İstanbul'da haftanın günleri anomalisinin incelenmesi
- Tez No: 565353
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ SOYBİLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, davranışsal finansın en popüler çalışma alanlarından birisi olan piyasa anomalilerinden“Haftanın Günleri”anomalisi, Borsa İstanbul'da 2007 - 2018 dönemi için incelenmiştir. Geçmişte global hisse senedi piyasaları için de yapılmış olan bu çalışmada, işlem günlerinin“Etkin Piyasa Hipotezi”varsayımlarıyla çelişerek istatistiki açıdan anlamlı ve farklı getirilere sahip olup olmadığı araştırılmıştır. BIST30 ve BIST100 endekslerinin günlük getiri verileri kullanılarak OLS, GARCH (1,1) ve EGARCH (1,1) metodları ile önceki çalışmalarda sıklıkla karşılaşılan hafta sonu riskinin dönemsel olarak gözlemlendiği sonucuna varılmıştır. 2007 yılında patlak veren ve ilerleyen yıllarda da finansal piyasalarda etkisini gösteren Mortgage krizi sonrası piyasa katılımcılarının yatırım vadesinde görülen düşüş ve irrasyonel kısa vadeli yatırım stratejileri, piyasa anomalilerinin ortaya çıkmasındaki önemli etkenlerdendir. Borsa İstanbul endekslerinde, 2007 - 2010 dönemleri arasında Cuma günlerinin istatistiki açıdan anlamlı ve negatif getiriye sahip olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study,“days of the week anomaly”, which is one of the most popular working areas of behavioral finance, was investigated on the Istanbul Stock Exchange covering the period of 2007 - 2018. The anomaly, which it was also conducted for global stock markets in the past, it has been investigated whether trading days contradict the“Efficient Market Hypothesis”assumptions and have statistically significant and different returns. By using the daily return data of BIST30 and BIST100 indexes, days of the week anomaly was observed periodically with Ordinary Least Squared Regression, GARCH (1,1) and EGARCH (1,1) methods. THe decline in the investment maturity of the market participants and the irrational short - term investment strategies after the crisis are the most important factors in the existence of market anomalies. In the Borsa Istanbull indexes, it was observed that Fridays had the negative return in a statistical way between 2007 - 2010.