Tasavvufta vecd
Ecstasy in sufism
  1. Tez No: 932926
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÇUBUKCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Hicri üçüncü ve dördüncü asırlarla birlikte tasavvuf düşüncesinde vecd, keşf ve zevk gibi kavramlar hâkim olmaya başlamıştır. Sufiler vecdi kulun ruhunda ansızın beliren ve Allah'tan bir hibe olarak gelen sevinç veya üzüntü duyguları olarak tanımlamıştır. Tevâcüdden vücûda giden süreçte vecd, seyrüsülûk'ta merkezî kavramlardan biridir. Bu çalışmada, sûfîlerin vecd konusuna yaklaşımı ayrıntılı bir biçimde ele alınarak, vecdin hakikate ulaşmada ne denli önemli bir araç olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada, batı düşüncesi, doğu mistisizmi ve tasavvuf bağlamında vecd olgusu incelenerek, bu deneyimin tarihsel ve kültürel yansımaları ortaya koyulmaktadır. Elde edilen bulgular, vecd deneyiminin sadece psikolojik bir durum olmadığını, aynı zamanda bireyin mânevî ilerlemesini gösteren önemli bir aşama olduğunu göstermektedir. Vecd, insanı mânevî anlamda derinleştiren ve kulun Hakk ile olan irtibatını kuvvetlendiren bir olgudur. Bu bağlamda, vecd; muhabbeti artırması, mârifeti derinleştirmesi ve müşâhedeyi güçlendirmesi gibi etkileriyle, kulun hakikate ulaşmasını sağlayan önemli bir etkendir. Vecd tek başına anlaşılması zor bir kavramdır. Bu sebeple çalışmada vecdin zikir, semâ, fakd, galebe, cezbe, şathiye, istiğrak, muhabbet, mârifet, müşâhede ve vârid gibi kavramlarla ilişkisine değinilmiştir. Bunun yanında vecd-vücûd ilişkisine benzeyen kabz-bast, heybet-üns, cem'-fark, gaybet-huzur, fenâ-bekâ, sekr-sahv ve mahv-isbât gibi haller de vecd bağlamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the third and fourth centuries of the Hijri calendar, concepts such as wadjd (ecstasy), kashf and taste (dhawk) began to dominate Sufi thought. Sufis have defined wadjd as feelings of joy or sorrow that suddenly appear in the soul of the servant and come as a gift from Allah. In the process from existence to being, wadjd is one of the central concepts in the journey of spiritual development (seyrüsülûk). This study examines the Sufi approach to the concept of wadjd in detail, determining how significant a tool wadjd is in reaching the truth. The research explores the phenomenon of wadjd within the context of Western thought, Eastern mysticism, and Sufism, revealing the historical and cultural reflections of this experience. The findings indicate that the experience of ecstasy is not merely a psychological state but also an important stage that demonstrates an individual's spiritual progress. Wadjd is a phenomenon that deepens the individual spiritually and strengthens the servant's connection with the Divine. In this context, wadjd is an important factor that enables the servant to reach the truth through its effects, such as increasing love, deepening knowledge, and strengthening observation. Wadjd is a concept that is difficult to understand in isolation. Therefore, the study addresses its relationship with concepts such as remembrance (dhikr), whirling (samāʿ), loss (faḳd), victory (galebe), attraction (djadhba), ecstatic utterances (shathiyya), absorption (istighraq), love (mahabba), knowledge (maʿrifa), observation (mushahada), and inspiration (warid). Additionally, states resembling the wadjd-wujud, such as contraction-expansion (qabd- bast), awe-comfort (hayba-uns), unity-difference (djam'- farq), absence-presence (ghayba - ḥuḍūr), annihilation-eternity (fana'- bakaʾ), intoxication-sobriety (sukr-sahw), and annihilation-establishment (mahw-isbât) are also examined in the context of wadjd.