Improving l2 writing performance of international baccalaureate learners: Focus on rhetorical organization
Uluslararası bakalorya öğrencilerinin l2 yazma performansının iyileştirilmesi: Retorik organizasyona odaklanma
  1. Tez No: 565356
  2. Yazar: SEDA EFSUN KARAMAHMUTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HOSSEİN FARHADY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu yarı deneysel araştırmanın amacı, belirli bir İçerik ve Dil ile Bütünleşik Öğrenme (CLIL) ortamında biçimsel talimatlar aracılığıyla orta öğretim öğrencilerinin İkinci Dil (L2) İngilizce yazma ve Retorik Organizasyon becerilerinin geliştirilmesinin kapsamını araştırmaktır. İstanbul'daki bir Uluslararası Bakalorya Dünya Okulu sınıf ortamı oldu. Katılımcılar, İşletme Yönetimi (BM) dersleri alan IB Diploma Programı (DP) öğrencileriydi. İlk olarak, katılımcıların IB BM sınavlarında kısa makale sınav metinlerini yazmakla ilgili olarak gereksinimlerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Trimble'ın Retorik Süreç yaklaşımından esinlenerek, metin organizasyonuna retorik unsurların uygulanması yoluyla öğretmeyi amaçlayan bir müdahalenin, CLIL öğrenenlerinin başarısını açıkça artıracağı varsayılmaktadır. Bu nedenle açık bir yazma müdahale programı tasarlandı. IB Organizasyonu (IBO) tarafından sağlanan içeriği işletme olan bir dizi vaka örneği sınıf içi görevlere kaynaştırıldı. Müdahale Programından önce ve sonra IB Diploma Programının BM konusu için final sınavı benzeri iki sınav yapıldı. Veri toplama aracı olarak IBO BM not bantları ve notlandırma şemaları, IELTS Writing Task 2'nin halka açık sürümü, yazı bandı tanımlayıcıları ve özel olarak Retorik amaçlı olarak hazırlanmış fonksiyon değerlendirme tablosu kullandık. Puanlayıcılar arası güvenilirliği artırmak için araştırmacı ile birlikte aynı IB Dünya Okulu'ndan bir başka IB BM içerik öğretmeni ve iki L2 İngilizce öğretmeni değerlendirme sürecinde yer aldı. Katılımcıların müdahalelerden önce ve sonra teste yazma algılarını değerlendirmek için bir anket kullanılmıştır. Nicel veri analizleri tanımlayıcı istatistikleri içermektedir. Katılımcının teste yazma konusundaki tutumu müdahale programından önce ve sonra yapılan yapılandırılmış görüşmeler yoluyla incelenmiştir. Niteliksel veriler, temaları bulmak ve bir gömülü kuram oluşturmak için Açık kodlama-Eksenel Kodlama-Seçici Kodlama prosedürü ile analiz edilmiştir. Kodlama sürecinde NVivo 11 yazılım programı kullanılmıştır. Bulgular, IB öğrenenlerinin L2 yazma performansında ve tutumlarında önemli bir gelişme olduğunu ortaya koydu. Sonuçlar, katılımcıların müdahale programından sonra daha iyi performans gösterdiğini ve kendilerini daha iyi hissettiğini göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: CLIL, IBO, retorik organizasyon, ikinci dil İngilizce'de yazma becerisinin geliştirilmesi
Özet (Çeviri)
The aim of this quasi-experimental research is to investigate the extent of improving Rhetorical Organization skills in Second Language (L2) English writing of secondary students through formal instructions in a specific Content and Language Integrated Learning (CLIL) context. The classroom setting was at an International Baccalaureate (IB) World School in Istanbul. The participants were IB Diploma Program learners taking Business Management (BM) courses. It is aimed to first identify the needs of participants in dealing with writing short essay exam answers to the IB BM exams. Inspired by Trimble's Rhetorical Process approach, it is assumed that an intervention aiming to teach text organization via applications of rhetorical elements explicitly would improve the achievement of CLIL learners. Therefore, an explicit writing intervention program was designed and implemented. A selection of business content case samples provided by IB Organization (IBO) was integrated into classroom tasks. Two final-exam like tests for the BM subject of the IB Diploma Program were administered before and after the intervention program. The IBO BM Mark bands and Mark schemes, the public version of IELTS Writing Task 2, writing band descriptors, and a tailor made rhetorical functions assessment rubric were used as instruments of data collection. To increase the inter rater reliability, along with the researcher, another IB BM content teacher of the same IB World School and two L2 English teachers participated in the rating process. A questionnaire to evaluate the participants' perception of writing to the test before and after interventions was used. The quantitative data analyses included descriptive statistics. Participant's attitude on writing to the test was investigated through structured interviews before and after the intervention program. The qualitative data was analyzed through Open coding-Axial Coding-Selective Coding procedure to find out themes and to generate a grounding theory. NVivo 11 software program was used during the coding process. The findings revealed significant improvement on the L2 writing performances and attitudes of IB learners. The results indicated that the participants performed better and felt better after the intervention program. KEY WORDS: CLIL, IBO, rhetorical organization, improving L2 English writing