Firdevsî-i Rûmî, Süleymân-Nâme-i Kebîr (31. cilt) Giriş, tenkitli metin, dizin
Firdevsî-i Rûmî, Suleymân-Nâme-i Kebîr (volume 31.) Introduction, comparative text, index
  1. Tez No: 565359
  2. Yazar: MERVE KARAHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 515
Özet
“Firdevsî-i Rûmî, Süleymân-nâme-i Kebîr (31. Cilt ) Giris, Tenkitli Metin Dizin”adlı bu çalısmanın konusu Firdevsî-i Rûmî'nin Süleymân-nâme-i Kebîr adlı 81 ciltlik eserinin 31. cildidir. 31. cildin bilinen 3 nüshası mevcuttur. Bu üç nüsha Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi, Istanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi ve Istanbul Belediye Yazmaları Muallim Cevdet Kütüphanesi'nde bulunmaktadır. Bizim çalısmamızda esas aldıgımız nüsha Topkapı nüshasıdır. Çalısma,“Giris”,“Tenkitli Metin”ve“Dizin”olmak üzere 3 bölümden olusmaktadır. I. Bölüm'de üzerinde çalıstıgımız Süleymân-nâme-i Kebîr adlı eserle ilgili diger nüshaları da kapsayan genel bilgiler verildikten sonra; eserin müellifi olan Firdevsî-i Rûmî'nin hayatı ve diger eserleri üzerinde durulmustur. Eserin adı ve yazılıs tarihi, eserin konusu, eserin dil ve anlatım özellikleri, eserin Türk dili tarihindeki yeri ve önemi, eserin nüshaları ve eser üzerine yapılan arastırmalar ile ilgili bilgiler verilmistir. II. Bölüm'de eserin çeviri yazılı metni diger nüshalar ile tenkitli olarak hazırlanmıstır. III. Bölüm ise dizin ve sözlükten olusmaktadır. Bu tez çalısmasında, daha önce üzerine herhangi bir çalısma yapılmamıs 31. cildin transkripsyonlu metni hazırlanmıs, söz varlıgı tespit edilerek dizin bölümünde okuyucu ve arastırmacıların hizmetine sunulmustur.
Özet (Çeviri)
“Firdevsî-i Rûmî, Süleymân-nâme-i Kebîr (Volume 31.) Introduction, Comparative Text, Index”nemed the topic of the study is 31st volume consisting of 81 volume named Suleymân-nâme-i Kebîr of Firdevsî- Rûmî. There are 3 copies known 31st the volume these 3 copies are situated in Topkapı Palace Museum library, Istanbul University rare work library and Istanbul municipality wriying Muallim Cevdet library. The study consists of 31. parts, introduction, comparative text and index. There are general information such as about Suleymân-nâme-i Kebîr and another copies, Firdevsî-i Rûmî's life and information about another works, its name and writing date, topic, language and expression and its copies in the first part. The writing text of translated work is prepared with another copies like criticisim in the second part. The last part consists os index and vocabulary. In this thesis study, the text with transcription of 31st volume which couldn't do any study is prepared and presented to readers and researchers by confirming vocabulary in the index part.