Türkiye'de 2000 yılından günümüze çıkarılan vergi afları ve bu afların Trakya Bölgesindeki vergi tahsilatlarında ortaya çıkardığı değişmeler
Tax amnesties implemented from 2000 to present in turkey and changes emerged by this tax amnesties on tax collections in Thrace Region
- Tez No: 565370
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA KARATAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Vergi afları günümüzde hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde sıklıkla kullanılan bir araç haline gelmiştir. Bu durumun nedeni, affın kısa vadeli bütçe açıklarını kapatmak ve hazinenin nakit ihtiyaçlarını karşılamak, yargıdaki iş yükünü hafifletmek ve diğer sosyal, teknik ve idari olumlu etkilerle açıklanmaktadır. Vergi afları; tahsilatları arttırması, vergi sisteminin ortaya çıkardığı sorunları gidermesi, kayıt dışı faaliyet gösteren mükelleflerin kayıt altına alınması, vergi yargı mercilerinde ve vergi dairelerinde biriken dosyaların tasfiyesini sağlaması, insancıl bir müessese olması dolayısıyla savunulmuştur. Vergi afları; vergi adaletine zarar vermesi, mükelleflerin vergiye uyumunu güçleştirmesi, dürüst mükelleflerin vergi ödeme heveslerini ortadan kaldırması, hükümetlerin siyasi hedefleri doğrultusunda vergi affını kullanmaları gibi birçok olumsuz yönüyle eleştirilmiştir. Bu çalışmada; verginin tarihinden bahsedilmiş, vergi ile ilgili temel kavramlar tanıtılmış, vergi affı hakkında bilgiler verilmiş ve Türkiye Cumhuriyeti'nde 2000-2018 yılları arasında uygulamaya konulan vergi aflarının Trakya Bölgesi vergi tahsilatlarını nasıl etkilediği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tax amnesties have now become a tool that is frequently used in both developed and developing countries. The reason for this situation is explained by closing the short-term budget deficits of amnesty and meeting the cash needs of the treasury, easing the work load in the judiciary and other social, technical and administrative positive effects. Tax amnesty was advocated in many positive ways such as increasing collections, eliminating the problems raised by the tax system, registering unregistered taxpayers, ensuring the liquidation of files accumulated in tax offices and courts, being a humanitarian practice. Tax amnesty has been criticized for many negative aspects such as damaging tax justice, obstructing taxpayers' compliance with tax, eliminating the willingness of taxpayers to pay taxes and using tax amnesty in line with the political goals of governments. In this study; The history of taxation is mentioned, basic concepts about tax are defined, is given information about tax amnesty and has investigated that how it affects the tax amnesty implemented between the years 2000-2018 in Turkey to the tax collection of the Thrace region.