Sağlık sendikaları yöneticilerinin kişilik özelliklerinin sendika algıları üzerindeki etkisi: İstanbul örneği
The effect of personality traits of health trade union managers on their trade union perceptions: İstanbul case
- Tez No: 565369
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKER TUĞSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tezin amacı, İstanbul ilindeki sağlık sendikalarında görev yapmakta olan yöneticilerin kişilik özelliklerinin sendika algıları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Araştırma, İstanbul ilindeki sağlık sendikalarında görev yapan yöneticiler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veri toplama tekniği olarak tesadüfi örnekleme tekniği tercih edilmiştir. Verilerin analiz yöntemi olarak regresyon analizi ve ANOVA analizi SPSS yazılımı ile yapılmıştır. Regresyon analizi sonuçlarına göre, sağlık sendikası yöneticilerinin kişilik özelliklerinin sendika algılarını anlamlı şekilde etkilemekte olduğu görülmektedir. Cinsiyet değişkenine göre yapılan analizde, deneyime açıklık kişilik özelliği düzeyinin kadın katılımcılarda erkek katılımcılara göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sendika yöneticiliği değişkenine göre yapılan analizde, 11-15 yıl arası sendika yöneticiliği yapanların 3-5 yıl süresince sendika yöneticiliği yapanlara göre nevrotiklik düzeyinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the effect of personality traits of managers working at health trade unions in Istanbul on their trade union perceptions. The research is conducted on managers working in health trade unions in Istanbul. Random sampling technique is used as data collection technique. Regression analysis and ANOVA analysis are performed with SPSS software. According to the results of the regression analysis, personality traits of health trade union managers have statistically significant effect on trade union perceptions. In the analysis performed according to gender variable, it is found that women participants' personality trait of openness to experience levels are higher than men participants'. In the analysis made according to the trade union management variable; it has been found that those who have been trade union managers for 11 to 15 years have higher neuroticism levels than those who have been trade union managers for 3 to 5 years.