Investigating the mobile-internet based healthcare services on patients' satisfaction and word-of-mouth (WOM)
Mobil-internet tabanlı sağlık hizmetlerinin hasta memnuniyeti ve sözlü reklam üzerindeki etkisi
- Tez No: 565382
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİME SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde teknoloji her daim gelişerek ve sınırları zorlayarak herşeyi ve herkesi kendisiyle birlikte gelişmeye ve adapte olmaya zorlamaktadır. Yeni sınırlar çeşitli konseptler için yeni bakış açılarını da beraberinde getirdi. Internet teknolojisi ile birlikte insanlar ihtiyacı olan bilgilere online platform ve web siteleri üzerinden ulaşmaya başladı ve araştırma süreci diğer bir çok şey gibi dijitalleşti. Bu durum da Sağlık Servis Sağlayıcılarını ve pazarlamacıları kendi pazarlama stratejilerini adapte etmeye zorladı ve her Sağlık Servis Sağlayıcısı farklı dijital içerikler üreterek (web siteleri, blog yazıları, sosyal medya vb.) potansiyel müşterilerine bilgi tedarik etmeye başladı. Sağlık tabanlı bilgi veren her türlü dijital platform literatürde“E-health”yada“Health 2.0”olarak adlandırılmaktadır. Mobil-İnternet tabanlı Sağlık Hizmetleri (MIHS), hastalara ihtiyaçları olan bilgileri sağlayarak kendileri için en uygun olan doktoru yada hizmeti seçmelerine, gerekirse online randevu, ödeme gibi konularda yardımcı olarak müşteri memnuniyetini arttırmaya yardımcı olmaktadır. Bu araştırmanın amacı MIHS sistemlerinin başarısını etkileyen faktörleri ortaya çıkarmaktır. Araştırma sonuçlarının özellikle sağlık sektöründe pazarlama literatürüne katkıda bulunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Technology is always evolving and pushing the boundaries and force everything and everyone around it to evolve with it. New boundaries brought new aspects to various types of concepts. With the internet technology, people started to search the information that they need from online platforms and that lead organization and their marketers to adapt their marketing strategies and create their own versions of digital strategy to attract their potential customers' interest by creating websites and new services. The type of digital information and platforms that provide health-related information is called“E-health”or“Health 2.0”. Among these various type of platforms, Mobile and Internet-based health services (MIHS) helped patients to find the necessary information and evaluate the most suitable doctors and make online appointments for diagnosis and the treatment purposes. The aim of this research is to investigate the factors that affect MIHS success. The result of this research will contribute to the marketing literature specifically for healthcare services.