İşgücü piyasalarında yeni bir esneklik modeli olarak geçici kamu işçiliği: İzmir ili örneğinde bir alan araştırması
Temporary public labor as a new flexibility model in labor markets: a field study in Izmir
  1. Tez No: 565414
  2. Yazar: GÜLSEN TONTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BALKIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, küresel ekonomi ve rekabet ilişkilerinin özellikle de neo-liberal iktisadî mantığın işgücü piyasalarını esnekleştirme, esnek işgücü ve çalışma modeli yaratma ideali çerçevesinde yaygınlık kazanan geçici işçilik ve kamu orman geçici işçilik uygulamalarını sosyolojik açıdan ele alarak değerlendirmektir. Çalışmada, çalışma ve istihdam ilişkilerinde esnekliği, güvencesizliği ve kuralsızlığı dayatan neo-liberal hegemonya ya da tahakkümün kodlarını çözülmesi ve görünenin ötesine geçip gizil kalanların ortaya çıkarılması amacıyla eleştirel paradigmanın kullanılmasına karar verilmiştir. Yapılan alan çalışması mülakatlar gerçekleştirerek ve görüşme sürecinde önceden hazırlanmış yarı yapılandırılmış soru formundaki sorular sorularak veriler toplanılmıştır. Alan araştırması, İzmir ili Orman İl Müdürlüğü bünyesinde görev yerleri/ilçeleri farklılaşan işçiler ile Ekim 2018-Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kartopu örnekleme yöntemi kullanılarak geçici kamu orman işçilerine ulaşılması hedeflenmiştir. İşlerin içeriğinin farklılık arzetmesi ve mekânsal ve zamansal kısıtlılıkların söz konusu olmasından ketleyici unsurlar dışarda tutularak ulaşılabilirliğin daha kolay olabileceği bir grup olarak geçici kamu orman işçilerinden oluşan bir örneklem grubunun seçilmesi tercih edilmiştir. Bu çalışmada, küresel ekonomi ve rekabet ilişkilerinin neo-liberal iktisadî mantığıyla kesişmesiyle işgücü piyasalarını esnekleştirme, esnek işgücü ve çalışma modeli yaratma ideali çerçevesinde yaygınlık kazanan geçici işçiliğin, kamu istihdam rejimi içerisinde en zayıf halkayı teşkil ettiği ve bu emekçi kesiminin işlerinin nitelikleri ve içeriklerinden kaynaklanan birçok sorunla karşılaştıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to evaluate the sociological aspects of temporary labor and sociological forestry, temporary labor practices in the context of global economic and competitive relations, especially neoliberal economic logic, flexible workforce and job creation ideals. In this study, it was decided to use the critical paradigm in order to decode the neo-liberal hegemony or domination that imposes flexibility, insecurity and irregularity in labor and employment relations and to reveal hidden ones beyond the visible. Data were collected by conducting field study interviews and asking questions in the semi-structured questionnaire prepared beforehand during the interview process. The field research was conducted between October 2018 and December 2018 with the workers whose locations / districts were differentiated within the Provincial Directorate of Forestry in İzmir. In this research, it is aimed to reach temporary public forest workers by using snowball sampling method. It was preferred to select a sample group of temporary public forest workers as a group in which accessibility could be easier by excluding the restrictive elements due to the differences in the content of the works and the spatial and temporal constraints. In this study, it is seen that temporary labor, which has become widespread within the framework of the ideal of creating a flexible labor force and working model with the intersection of global economy and competition relations with neo-liberal economic logic, constitutes the weakest link within the public employment regime, were found to face the problem.