Okul öncesinde eğitimde drama temelli erken STEM programının bilimsel süreç ve yaratıcı düşünme becerilerine etkisi
The effects of drama based early STEM program on scientific process and creative thinking in preschool education
- Tez No: 565415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKEN AKAR VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, araştırmacı tarafından hazırlanan“Eğitimde Drama Temelli Erken STEM Programı (STEM+Drama)”nın, okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 6 yaş çocuklarının, bilimsel süreç ve yaratıcı düşünme becerilerine etkisini ortaya koymaktır. Öntest-sontest kontrol gruplu, yarı deneysel modelin kullanıldığı araştırmanın çalışma grubunda, 2017-2018 öğretim yılında, Aydın ili Efeler ilçesinde bulunan bir devlet anaokuluna devam eden, 18'i deney (5 kız, 13 erkek), 22'si kontrol grubunda (13 kız, 9 erkek) olmak üzere toplam 40 çocuk yer almıştır. Çalışma grubundan elde edilen verilerin analizleri, MANN-Whithey U ve Wilcoxon testleri ile yapılmıştır. Yaratıcı düşünce testi akıcılık, orjinallik, başlıkların soyutluğu, zenginleştirme, erken kapamaya direnç alt boyutlarında,“Eğitimde Drama Temelli Erken STEM Programı (STEM+Drama)”uygulanan deney grubu lehine anlamlı düzeyde fark bulunmuştur. Bilimsel süreç becerileri gözlem, sınıflama, ölçme, tahmin etme, verileri kaydetme ve sonuç çıkarma alt boyutlarında, deney grubu lehine anlamlı düzeyde fark bulunmuştur. Bu sonuçlar, okul öncesi eğitim kurumuna devam eden çocuklara uygulanan“Eğitimde Drama Temelli Erken STEM Programı (STEM+Drama)”nın, çocuklara yaratıcı
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of drama based early STEM program in education (STEM+Drama) which is developed by the researcher, 6 year old children attending preschool education institutions, on scientific process and creative thinking. In the study, pretest-posttest group quasi-experimental design was used as research method. The study group of the research was constituted by 18 children in the experimental group (5 girls, 13 boys), 22 children in the control group (13 girls, 9 boys), which totals 40 children attending a public kindergarten in Efeler district in Aydın province in the academic year between 2017-2018. Mann Whitney U test and Wilcoxon test were used to analyze the data collected from the study group. In the creativity test sub-dimensions which are the authenticity, abstractness of title, enrichment and resistance to premature closure, it was found that there is a statistically significant difference in favor of the experimental group that drama based early STEM program in education (STEM+Drama) was applied. Scientific process skills sub-dimensions which are observation, classification, measuring, estimating, data recording and deduction, it was found that there is a statistically significant difference in favor of the experimental group. According to these results, it is determined that drama based early STEM program in education (STEM+Drama) has an effect on children who are attending the preschool institution to gain creative thinking and scientific process skills.