Antik kaynaklar ve arkeolojik veriler ışığında Traklar
Thracians in the light of ancient sources and archeological data
- Tez No: 565427
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YÜCEL ŞENYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Traklar Asya ve Avrupa arasında köprü vazifesi görmüş bir coğrafyada kendi kültürlerini yaşamaya çalışan bir ulustur. Ancak gerek Yunan koloni hareketleri gerekse Pers ve İskit saldırıları ve yakın coğrafyalarında seyreden sürekli karışıklık ve savaş atmosferiyle birlikte askeri kimlikleriyle ön plana çıkmışlardır. Pek çok büyük imparatorlukla mücadele eden Traklar bütün bu karışık dönemlere rağmen iyi ilişkiler kurmuş ve Trakya'nın Roma eyaleti olmasından sonra bile ayrıcalıklı olarak yaşamıştır. Bu çalışma kapsamında Trak ulusunun ve Trakya bölgesinin geniş siyasi tarihi, kendi kabileleri ve çevreleriyle olan ilişkileri, sosyal ve dini yaşantılarının yanı sıra köken konusuna da değinilmiş ve kökenlerine dair bilgiler hala bilinmezliğini korumasına rağmen çeşitli düşüncelere yer verilmiştir. Aynı zamanda antik kaynaklar önderliğinde modern kaynaklara ve düşüncelere de açıklamalar getirilmiştir. Antik kaynaklar ve arkeolojik veriler ışığında Traklar, konu başlıklı bu çalışmada Trakya bölgesinin ne denli karışıklıklar yaşadığı ve Trak halkının bu hengameden nasıl etkilendiğini anlamak ve kökenine ışık tutmak adına Paleolitik çağlardan itibaren bölgenin ve ulusun siyasi tarihine değinilmiş daha sonra bölgede varlığını Geç Tunç Çağı'nda göstermeye başladığı var sayılan ve kökenine dair çeşitli fikir ayrılıkları bulunan Traklar'ın sanat anlayışları, dini inanışları, ekonomik güçleri, kullandıkları iletişim yöntemleri, arkeolojik buluntular ve antik kaynaklar doğrultusunda ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Thracians, located in geography serving as a bridge between Asia and Europe, is a groups trying to sustain their own culture. However, they are well-known with their military identity, which was enhanced and made the respective identity more visible as a result of Greek colonial movements, Persian and Scythian attacks, and the constant disorderliness in its close geography along with the war atmosphere in the area. Struggling with many great empires, the Thracians established good relations with them despite all problematic security issues in the region. Even after, Thrace had become a Roman province, it continued to have privileges. Within the scope of this study, the broad political history of the Thracian nation and Thrace region, their relations with the tribes and environment, social and religious experiences, as well as the subject of the origin has been examined. Although the information about their origins still remains unknown, various considerations have been taken into consideration pertaining to their origin. At the same time, within the frame of ancient sources, modern sources and ideas have been explained accordingly.Tharacians in the light of ancient sources and archeological data, in this study titled Thracians, The political history of the region and the nation has been mentioned since the Paleolithic ages in order to recognize how the Thracian region affected and how the Thracians faced with such mess and to shed light on its origin. Understanding of art, religious beliefs, economic powers, and the communication methods used by the Thracians, who assumed their presence in the region had appeared in the Late Bronze Age and had various disagreements about its origin, have been put forward in accordance with archaeological findings and ancient sources.