Kalp yetmezliği hastalarında lipid profili ve vücut kitle indeksinin klinik ve laboratuar bulgular ile ilişkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 565431
- Danışmanlar: UZMAN DİDEM KAFADAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Kardiyoloji, Family Medicine, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Kalp Yetersizliği (KY), gelişen tıbbi tedaviler ve yaşlanan popülasyonun artması nedeniyle daha sık karşılaştığımız tıbbi bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Lipid profili tedavi edilebilir risk faktörlerinden olup KAH ile arasında lineer bir ilişki vardır. Dislipideminin, KY nin gelişimi ve tedaviye yanıtı etkilediği düşünülmektedir. Çalışmamızda KY tanılı hastaların vücut kitle indeksi (VKİ), vücut analizi parametreleri ve lipid profilini inceleyip değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 40 ve altı ejeksiyon fraksiyonlu (EF) KY tanısı almış, 120 hasta (72 erkek, 38 kadın ve yaş ort. 63,30 yıl) alındı. Tüm olguların sosyodemografik özellikleri, komorbiditeleri sorgulanıp Tanita BC 418 cihazı ile vücut kompozisyon analizi ve VKİ saptandı. Olguların Ekokardiyografi ve laboratuar parametreleri retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda erkek ve kadın arasında yağ oranı ortalamaları açısından ileri derecede anlamlı fark vardı (p:0,0001). Kadınların yağ oranı erkeklere göre yüksek bulundu. Ayrıca erkek ve kadın arasında gövde yağ yüzdesi ortalamaları açısından anlamlı şekilde fark bulundu (p:0,001). Kadınların gövde yağ yüzdesi erkeklere göre yüksek tespit edildi. Tüm hastalarda (n:94) EF % 40-30 olan grubun yağ ağırlığı EF % ≤ 30 olan gruba göre anlamlı olarak daha fazlaydı (p:0,036). Tüm hastalarda (n:94) VKİ ortalamaları EF % 40-30 olan grupta anlamlı olarak daha fazlaydı (p: 0,013). Erkeklerde EF % 40-30 arasındaki grubun kas ağırlığı ortalaması EF % ≤30 olan gruptan anlamlı şekilde daha fazlaydı (n:0,017). Kadınlarda statin kullanmayan grupta EF %40-30 arası olan hastaların trigliserid ortalaması EF % ≤30 olan hastalara göre anlamlı şekilde daha yüksekti (p:0,028). Sonuç: Hasta grubumuzun kardiyak fonksiyonunun korunması ile vücut kompozisyonunun ilişkili olabileceği, VKİnin kronik KY ile vücut kompozisyonunun prognoza obezite paradoksu uyarınca koruyucu etkili olabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Heart failure(HF), due to new treatment methods and increasing population of elderly, is a more often medical entity. Lipid profile is a treatable risk factor and there is a linear association between coronary artery disease. Dyslipidemia effects HF and response to treatment. In our study, we aimed to evaluate the body mass index(BMI), body composition analysis and lipid profile of HF patients. Material and Method: 120 patients with ejection fraction(EF) with 40% or less were involved. Sociodemographic features and comorbidities were asked and BMI analysis compositon were analyzed with Tanita BC 418, laboratorary parameters were evaluated retrospectively. Results: In women, body fat ratio and trunk fat ratio was significantly higher than men. Patients with EF between 40 and 30 % had a higher fat mass and BMI than patients with EF with less or equal to 30%. In men, muscle mass may have protective effect on EF. Conclusion: We think that body compositon may have a protective effect on cardiac function in heart failure patients as it is proposed in obesity paradox.