Lumbal disk hernili olgularda lumbal lordoz biyomekaniğinin değerlendirilmesi. Klinik steorolojik çalışma
Evaluation of lumbal lordosis biomechanics in lumbal disc hernias. Clinical stereological study
- Tez No: 565430
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN NÜKET GÖÇMEN MAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Translasyonel Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Lumbal vertebraların volumetrisi ve discus intervertebralis'lerin volumetri ve morfometri özelliklerinin bilinmesi, dejeneratif disk hastalıkları üzerinde başarılı bir yaklaşımın gerçekleştirilmesi için önemlidir. Bu çalışmada; intervertebral disklerin yüksekliklerinin ve konkavite indeks değerlerinin disk hernili olgular ile sağlıklı olguların MR görüntüleri ve ayrıca lumbal vertebraların korpusları ile intervertebral disklerin volumlerinin sağlıklı ve disk hernili olgularda yaşa ve cinsiyete bağlı olarak karşılaştırılması amaçlandı. Discus intervertebralis'deki konkavite indeks değerinde yaşa ve cinsiyete bağlı olarak oluşan değişiklikler, lumbal lordozdaki farklılaşmanın değerlendirilmesi amacıyla kaydedildi. Yaş aralığı 18-75 olan 50 (25 kadın ve 25 erkek) lumbal disk hernili ile yaş aralığı 18-75 olan (20 kadın ve 20 erkek) kontrol grubu incelendi. Her iki grupta da disk hacmi Cavalieri yöntemi kullanılarak stereolojik olarak değerlendirildi. Konkavite indeksi ise, santral disk yüksekliğinin (c) , anterior disk yüksekliğine (a) oranı olarak değerlendirildi. Artmış konkavite indeks (c/a) oranı lumbal lordozda azalma/düzleşme olarak değerlendirildi. Sağlıklı olgular ile disk hernili olgular karşılaştırıldığında yaşa bağlı olarak dejenerasyon ve diskte dehidrasyona bağlı hacim kaybı oluştuğu saptandı. Discus intervertebralis'in morfometrik olarak değerlendirmesi ve ayrıca lumbal lordozun konkavite indeks hesaplanarak yaşa ve cinsiyete bağlı olarak disk hernili olgularda ortaya konulması, hem radyolojik tanı hem de klinik yaklaşım ve tedaviye katkı sağlayabileceği öngörüsündeyiz.
Özet (Çeviri)
Knowing the volumetry and morphometry properties of lumbal vertebrae and discus intervertebralis is important for the realization of a successful approach on degenerative disc diseases. In this study, it was aimed to compare the height of the intervertebral discs and the concavity index values of the patients with disc hernias and the MRI images of healthy cases and also the corpuses of the lumbal vertebrae and the volumes of the intervertebral discs in healthy and disc hernias depending on age and gender. Changes in the concavity index value in Discus intervertebralis based on age and gender were recorded for the purpose of assessing differentiation in lumbal lordosis. The control group of 50 (25 women and 25 men) with lumbal disc hernias with age range 18-75 (20 women and 20 men) was examined. In both groups, the volume of the disc was assessed stereologically using the Cavalieri method. The concavity index was evaluated as the ratio of the central disk height (c) to the anterior disk height (a). The increased concavity index (C/a) ratio was assessed as a reduction / flattening in lumbal lordosis. In comparison with healthy patients and patients with disc hernias, degeneration due to age and loss of volume due to dehydration was found in the disc. We predict that morphometric evaluation of Discus intervertebralis and also lumbal lordosis can contribute to both radiological diagnosis and clinical approach and treatment in patients with disc hernias depending on age and gender by calculating concavity index.