Geriatrik hastaların total kalça protezi operasyonlarında sürekli spinal ve kombine spinal epidural anestezi yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of continuous spinal and combined spinal epidural anesthesia methods in geriatric total hip prosthesis operations
- Tez No: 565462
- Danışmanlar: UZMAN GÜLSÜM OYA HERGÜNSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
GİRİŞ: Geriatrik olguların yandaş hastalıkları nedeniyle ortopedik cerrahiyi sonrası ortaya çıkan komplikasyonlara bağlı morbidite ve mortalite riskleri rejyonel anestezi ile azaltılmaya çalışılmaktadır. Çalışmamızda, femur fraktürü nedeniyle total kalça protezi planlanan 65 yaş üzeri ASA 3 ve üstü olgularda sürekli spinal anestezi ile kombine spinal-epidural anestezi tekniklerini kıyaslamayı amaçladık. YÖNTEM: Hastanemizin Etik kurulundan gerekli izin alınarak femur fraktürü nedeniyle total kalça protezi planlanan rejyonel anestezi ile opere olmayı kabul eden 65 yaş üzeri ASA III ve üstü 40 ardışık olgu çalışmaya dahil edildi. Sürekli spinal anestezi grubu(Grup I), kombine spinal epidural grubu (Grup II) olacak şekilde 20'şer iki gruba ayrıldı. Girişimler L3-4 aralığından yapıldı. Grup I'e spinal kateterden 2.5 mgr %0.5 izobarik bupivakain verildi. Grup II'a 7,5 mgr %0.5 izobarik bupivakain ile spinal anestezisi yapılarak epidural kateter takıldı. Vital parametreler, motor ve duyusal blok seviyeleri, VAS ve Ramsey sedasyon skorları operasyon sırasında ve operasyonu sonu dönemde kaydedildi. Bloklar, Bromage ve pinprick testi ile değerlendirildi. Blokların pik süreleri kaydedildi. Çekilen kateterler kültüre gönderildi. Veriler Student-T, Mann-Whitney U istatistik testleri ile değerlendirildi. BULGULAR: Demografik veriler de istatistiksel anlamlı fark tespit edilmedi. Grup II'ın kalp atım hızlarının operasyon öncesi ve sonrası değerleri arasında istatistiksel ileri derecede anlamlı fark bulundu. Gruplar arasında motor ve duyusal blok pik süreleri, duyusal blok seviyesi, motor blok dereceleri arasında istatistiksel anlamlı fark bulundu. Grupların peroperatif ve postoperatif VAS ve Ramsey skorlarında arasında istatistiksel anlamlı fark bulundu. SONUÇ: Sürekli spinal anestezi ile geriatrik olgularda lokal anestezik ilaçlara gereksinim azalmakta olup dozlar titre edilebilir. Hemodinamik dengenin gözlenmesi bu tekniğin geriatrik olgularda güvenle kullanılabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: It is tried to reduce morbidity and mortality risks due to complications arising after orthopedic surgery due to accompanying diseases of geriatric cases by regional anesthesia. In our study; we aimed to compare the combined spinal-epidural anesthesia techniques with continuous spinal anesthesia in patients with ASA 3 and above over 65 years of age with planned total hip arthroplasty due to femur fracture. METHODS: Forty ASA III and over 40 consecutive patients over 65 years of age who were admitted to the operation with regional anesthesia planned for total hip replacement due to femur fracture with the necessary permission from the Ethics Committee of our hospital were included in the study. Two groups of 20 patients were allocated as continuous spinal anesthesia group (Group I) and combined spinal epidural group (Group II). Group I received 2.5 mg of 0.5% isobaric bupivacaine from the spinal catheter. An epidural catheter was attached to Group II by spinal anesthesia with 7.5 mg of 0.5% isobaric bupivacaine. Vital parameters, motor and sensory block levels, VAS and Ramsey sedation scores were recorded during and after the operation. Blocks were assessed by Bromage and pinprick test. The peak times of the blocks were recorded. Captured catheters were sent to the culture. Data were analyzed by Student-T, Mann-Whitney-U statistical tests. RESULTS: There was no statistically significant difference in demographic data. Statistically significant differences were found between pre- and postoperative values of heart rate of Group II. There was a statistically significant difference between motor and sensory block peak durations, sensory block level, motor block ratings between groups. There was a statistically significant difference between the peroperative and postoperative VAS and Ramsey scores of the groups. CONCLUSION: Continuous spinal anesthesia reduces the need for local anesthetic drugs during geriatric outcomes and the doses can be titrated. The observation of hemodynamic equilibrium suggests that this technique can be used safely in geriatric cases.