Blok zincir teknolojisinin vergileme alanında kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of the use of blockchain technology in taxation
- Tez No: 944594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORÇUN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Maliye ve Mali Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Blok zincir, dünya teknoloji sahnesinde küresel ölçekteki kurumları ve piyasaları köklü bir şekilde dönüştürme potansiyeline sahip önemli bir teknolojidir. Blok zincir teknolojisi ile işlemlere güven sağlanmakta, varlıkların kimliği doğrulanmakta, böylelikle varlıklar özgün ve izlenebilir hale gelmektedir. Kripto para birimlerinden tedarik zincirine, muhasebe-denetim alanından vergi sistemlerine kadar geniş bir kullanım alanı bulan blok zincir teknolojisinin özellikle, vergi sistemlerine entegre edilebilmesi hükümetler için büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı blok zincir teknolojisinin vergileme alanında kullanımının değerlendirilmesidir. Konunun vergi türleri bağlamında sınırlı kullanım alanı karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca konunun daha iyi anlaşılabilmesi adına çeşitli ülke örneklerine yer verilmiştir. Ardından ise blok zincir teknolojisinin Türkiye'de vergilemede hangi alanlarda kullanılabileceğine ilişkin çıkarımlarda bulunulmuştur. Çalışmada SWOT analizi yöntemi kullanılarak blok zincir teknolojisinin vergileme alanındaki; güçlü yönleri, zayıf yönleri, fırsatları ve tehditleri tespit edilmiştir. Özellikle de vergilemede blok zincir teknolojisinin uygulanma düşüncesi konu hakkında pek çok tartışmayı beraberinde getirmiştir. Henüz bütünüyle hiçbir ülkede uygulama alanı olmasa da yakın gelecekte bu teknolojiyi vergi sistemlerine entegre edecek ülke sayısı azımsanmayacak düzeyde olabilecektir. Tüm bunlara rağmen vergilemede uluslararası mevzuatta birlik sağlanmasının oldukça güç olması hasebiyle blok zincir teknolojisinin entegrasyonunda zorluklar yaşanabilecektir. Bu bağlamda blok zincir teknolojisindeki birçok sorunu önleyebilmek adına Türkiye ve diğer pek çok ülkede bu teknolojiye dair kuruluşlara detaylı bilgi birikimi kazandırılmalıdır. İlaveten kamuya açık bir blok zincir altyapısının geliştirilmesi ve teknolojik yapının hukuki bir statüye kavuşturulması vergilemede dijital dönüşüme ciddi bir katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Blockchain is an important technology on the world technology stage with the potential to fundamentally transform institutions and markets on a global scale. Blockchain technology ensures trust in transactions, verifies the identity of assets, and makes assets unique and traceable. Blockchain technology has found a wide range of applications from cryptocurrencies to supply chains and from accounting-auditing to tax systems. In particular, its integration into tax systems holds significant importance for governments. The aim of this study is to evaluate the use of blockchain technology in the field of taxation. The subject is of limited use in the context of tax types. In addition, examples from various countries are given for a better understanding of the subject. Subsequently, inferences have been made regarding the potential areas of use for blockchain technology in taxation in Türkiye. In the study, the strengths, weaknesses, opportunities, and threats of blockchain technology in the field of taxation have been identified using the SWOT analysis method. In particular, the idea of applying blockchain technology in taxation has brought many discussions on the subject. Although it has not yet been fully implemented in any country, the number of countries that will integrate this technology into their tax systems in the near future could be considerable. Despite all these, there may be difficulties in the integration of blockchain technology due to the fact that it is very difficult to achieve unity in international legislation on taxation. In this context, in order to prevent many potential issues related to blockchain technology, institutions in Türkiye and many other countries should be equipped with comprehensive knowledge and expertise on this technology. In addition, the development of a public blockchain infrastructure and the legalisation of the technological structure will make a significant contribution to digital transformation in taxation.