Kastamonu şehir çöplüğünün çevresindeki toprak ve bitki örtüsünün ağır metal konsantrasyonunun belirlenmesi
Determination of heavy metal concentration of soil and vegetation the city waste of Kastamonu
- Tez No: 565515
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE SAVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Dünyada insan populasyonun ve tüketimin hızla artması sonucu katı atık miktarlarındaki artışa paralel olarak özellikle kentlerde önemli ölçüde çevre sorunları yaşanmaktadır. Bu da evsel veya sanayi nitelikli atıklar sonucunda topraklarda ağır metal birikmesiyle toprağın kirlenmesi söz konusudur. Bu çalışmada, Kastamonu kentinde evsel nitelikli atıkların toplanıldığı Vahşi Depolama alanından toplanan odunsu (karaçam, akasya) ve otsu (hardal) türlerin yaprak kısımları ile topraklarında ağır metal konsantrasyonların (Ni, Co, Mn, Cr, Cd, Pb, Cu, Zn, Mo, Fe ve Al) değerlendirilmesi için amaçlanmıştır. Ağır metallerin konsantrasyonu, Atomik Absorpsiyon Spektroskopisi (AAS) kullanılarak belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; Ni, Co, Cr, Fe konsantrasyonları karaçam ibrelerinde ve otsu türlerin yapraklarında en fazla iken; Cu ve Al konsantrasyonları akasya ve otsu türlerin yapraklarında en fazla gözlemlenmiştir. Cu, Mo, Fe konsantrasyonları yakın noktada alınan bitki-toprak kısımlarında en fazla, Cd ve Pb konsantrasyonları çok yakın noktadan alınan bitki-topraklarda en fazladır. Ni, Zn ve Co konsantrasyonları farklı mesafelerde alınan noktalarda değişiklik göstermemiştir. Bununla birlikte, elde edilen sonuçlar atık çöplük alanlarının çevreye önemli düzeyde toksik metaller katkısı gösterdiğini ve bu nedenle çöplüklerdeki bu toksik metallerin miktarını azaltmak için atıkların ayrıştırılması ve geri dönüşümünün yoğunlaştırılması gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In parallel with the increase in the amount of solid waste as a result of the rapid increase in human population and consumption in the world, there are significant environmental problems especially in urban areas. This is caused by pollution of the soil due to heavy metal accumulation in the soil as a result of domestic or industrial wastes. In this study, heavy metal concentrations (Ni, Co, Mn, Cr, Cd, Pb, Cu, Zn, Mo, Fe and Al) in the soil of the woody (black pine, acacia) and herbaceous (mustard) species collected from the Wild Storage area in the city of Kastamonu where domestic wastes were collected, intended for evaluation. The concentration of heavy metals was determined using Atomic Absorption Spectroscopy (AAS). According to the results obtained; Ni, Co, Cr, Fe concentrations were highest in black pine needles and leaves of herbaceous species; Cu and Al concentrations were most observed in the leaves of acacia and herbaceous species. Cu, Mo, Fe concentrations were the highest in plant-soil parts taken at near point, Cd and Pb concentrations were highest in plant-soil taken from very close point. Ni, Zn and Co concentrations did not change at different distances. However, the results show that waste dump sites contribute significantly to the environment, and therefore need to concentrate and recycle waste to reduce the amount of these toxic metals in landfills.