Fırat-Dicle Havza Koruma Eylem Planı çerçevesinde Karasu Nehrinin su kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of water quality of Karasu River within the framework of River Basin Protection Action Plan
  1. Tez No: 565527
  2. Yazar: FATİH KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Fırat-Dicle havzasının bir alt havzası olan Karasu havzasında AB SÇD uyum sürecinde ülkemizde başlatılan HKEP'larının ilki olan kentsel atıksu yönetiminin Erzurum ili sınırlarında doğan Karasu Nehri'nin su kalitesi üzerinde etkisi incelenmiştir. Erzurum ili kentsel atıksuları 2016 yılına kadar arıtılmadan Karasu Nehri'ne deşarj edilmektedir ve havzada su kalitesi izleme çalışmaları DSİ tarafından yürütülmektedir. 2016 yılından itibaren Erzurum AAT'nin devreye alınması ile Erzurum ili kentsel atıksuları arıtılarak Pulur Çayının Karasu nehrine döküldüğü noktanın hemen üzerinde tek bir nokatadan deşarj edilmeye başlamıştır. Çalışma kapsamında DSİ tarafından Karasu Nehri üzerinde ve Karasu Nehri'nin kollarından olan Pulur Çayı üzerinde bulunan istasyonlardan alınan numune analiz sonuçları, Erzurum AAT giriş ve çıkış sularının analiz sonuçları ve bu tez kapsamında Karasu Nehri, Pulur Çayı ve arıtma tesisi deşarj noktası aşağısından alınmış numunelerin analiz sonuçları değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda kentsel atıksuların AAT'nde BOİ5, KOİ, AKM, TN gibi ana kirlilik parametrelerinde %90'ın üzerinde bir verimle arıtıldıktan sonra Karasu'ya deşarj edilmesinin nehir su kalitesini korumaya yardımcı olduğu görülmüş, su kalitesinin korunması için atıksu arıtma tesislerinin gerekliliği vurgulanmıştır. Ancak 2015 yılından itibaren kapatılan DSİ su kalitesi izleme istasyonlarının, Karasu alt havzasının su kalitesinin izlenebilmesi için yeniden açılması gerekliliğinin, HKEP'nin ana ilkesi olan su yönetiminin bütünleşik bir yaklaşımla ele alınması açısından önemli olduğu görülmüştür. Bu durumun özellikle havzadaki yayılı kirlilik yüklerinin tesbiti ve önlenmesinde önem taşıyacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study covers the effect of urban wastewater treatment management, which is the first river basin protection action of EU WFD adaptation process, on the water quality of Erzurum-sourced Karasu River. Erzurum's urban wastewater used to be discharged directly to the Karasu River until the year 2016. Monitoring work on the water quality of basin is conducted by State Hydraulic Works. Erzurum Wastewater Treatment Facility has started to operate since 2016 and the generated wastewater started to be discharged at one point just above the mouth of Karasu River where it meets the Pulur Stream after the treatment process. This study aims to provide the evaluation of the analysis results of water samples taken by the monitoring stations of State Hydraulic Works (DSI), the analysis results of inflow and outflow of Erzurum Wastewater Treatment Plant and the analysis results of samples taken from below the discharge point of Karasu River, Pulur Stream and treatment plant in the scope of this dissertation. As the result of this evaluation, it is revealed that discharging the urban wastewater to Karasu River after increasing 90 % of pollution parameters such as BOD5, COD, TSS and TN is helpful to the protection of water quality and the importance of the wastewater treatment facility to water quality protection is once again emphasized. Also, the necessity of re-opening wastewater treatment facility monitoring stations which is closed since 2015 to monitor the water quality of Karasu Subbasin; and the importance of handling the water management, basic principle of River Basin Protection Action Plan, as a whole is mentioned. This situation holds great importance regarding the fixating and preventing the spread pollution in the basin especially.