Solid state carbothermic reduction of Denizli-Tavas manganese ore
Denizli-Tavas mangan cevherinin katı halde karbon ile indirgenmesi
  1. Tez No: 68476
  2. Yazar: FERİT KALFAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET DENIZLI-TAVAS MANGAN CEVHERİNİN KATI HALDE KARBON İLE İNDİRGENMESİ KALFAOGLU, Ferit Yüksek Lisans, Metallurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ahmet GEVECİ Eylül 1997, 74 sayfa Bu laboratuar çaplı çalışma ; Denizli-Tavas Manganez mademerinin katı halde indirgenerek, laboratuar fırınında saf karbon eşliğinde ferromangan üretilmesini araştırmak amacı ile yapılmıştıır. Her deneyden sonra ; elde edilen numuneler SEMMe(Scanning electron microscope) ve EDAX(Energy Dispersive Analysis of X-Rays) yöntemleri ile incelenmişlerdir. Fırın içerisinde reaksiyonlar olurken, fırın tasarımı kullanılarak zamana karşı ağırlık kaybını ölçmek mümkün olmuştur. Böylece indirgenme oranı da saptanabilmiştir.Deneyler ; oksitlenmeyi önlemek amacı ile argonlu atmosferde gerçekleştirilmiş ; ve her deneyde sabit miktarda karbon ve manganez cevherikullanılmıştır. Deneyler 1100°C;1150°C, 1200°C°,1250°C ve 1300°C'da gerçekleştirilmiştir. Zamana bağlı ağırlık kaybı verileri ve EDAX analizleri, zamanın ve sıcaklığın Denizli-Tavas mangan cevherinin termodinamik ve kinetik indirgenme mekanizmasını ne şekilde etkilediği hususunu aydınlatmıştır. Denizli-Tavas Mangan cevherinin üç aşamada indirgendiği gözlenmiştir. Bu aşamalar aşağıdaki gibidir: a) Yüksek oksitlerin düşük oksitlerine indirgenmesi b) Metal fazının oluşmaya başlaması c) Metal fazının büyümesi ve MnO'nun Mn'e indirgenmesi Anahtar Kelimeler : Mangan Cevheri, Katı Fazda İndirgenme, Ferromangan, Karbon
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SOLID STATE CARBOTHERMIC REDUCTION OF DENİZLİ-TAVAS MANGANESE ORE KALFAOGLU, Ferit M.S., The Department of Metallurgical and Materials Engineering Superviser : Prof. Dr. Ahmet GEVECİ September 1997, 74 pages This laboratory scale study was undertaken in order to investigate the solid state reduction behavior of Denizli-Tavas Manganese ore to produce ferromanganese, by using pure carbon as graphite in a laboratory scale furnace. After each experiment, the products were analyzed in the Scanning Electron Microscope (SEM), together with Energy Dispersive Analysis of X-Rays. The rate of degree of reduction was observed by designing the furnace so that as the reactions took place in the furnace, it was possible to collect weight loss data with respect to time. For each experiment a constant amount of carbon and manganese ore was used, and the reactions were allowed to take place in an argon atmosphere inside the furnace, in order to prevent oxidation. Experiments were conducted at 1100°C, 1150oC,1200°C, 1250°C,1300°C. IllWeight loss data and EDAX analysis provided information in order to describe the effect of time and temperature on the kinetic and thermodynamic mechanism of the reduction of Denizli-Tavas manganese ore. The reduction reaction was seen to take in three stages : 1) Reduction of higher oxides to lower oxides 2) Nucleation of a metal phase 3) Growth of the metal phase together with the reduction of MnO to Mn Keywords : Manganese ore, Solid state reduction, Ferromanganese,Carbon IV