Karacabey Tarım İşletme Müdürlüğünde yetiştirilen siyah alaca ve simental ırkı sığırlarda farklı laktasyon eğrisi modellerinin karşılaştırılması
Comparison of different lactation curve models in holstein and simental race cattle grown in Karacabey agricultural management directorate
- Tez No: 606960
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY BARITCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasında, Bursa ili Karacabey ilçesinde faaliyet gösteren Karacabey Tarım İşletmesi'nde yetiştirilen 38'i Siyah Alaca, 18'i Simental ırkı olmak üzere 56 baş sığıra ait 16 912 günlük süt verim kaydı kullanılmıştır. Günlük süt verim kayıtları ile süt kontrol verimleri kullanılarak Wood ve Legendre (2, 3 ve 4) modelleri ile laktasyon eğrileri belirlenmeye çalışılmıştır. Kullanılan modeller ile günlük laktasyon verimlerinden 7, 10, 15 ve 30 günlük kontrol aralık değerleri belirlenerek, modellerin uyumları incelenmiştir. Ayrıca, laktasyonun ırklara göre eğrileri incelenmiştir. Model karşılaştırma ölçütleri olarak R2 (%), HKO ve gerçek ile tahmin verileri arasındaki korelasyon (%) değerleri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda Siyah Alaca sığırlarının laktasyon süt verimi eğrisinin tahmin edilmesinde R2 (%50.4), HKO (25.894), gerçek ile tahmin verileri arasındaki korelasyon (%71.0) değerleri ile en yakın modelin Leg4 modeli, Simental sığırlarının laktasyon eğrilerinin tahmin edilmesinde ise R2 (%66.0), HKO (11.447), gerçek ile tahmin verileri arasındaki korelasyon (%81.3) değerleri ile en yakın modellerin Leg4 ve Wood modelleri olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, daily 16 912 days milk yield record values of 56 cattle reared in the farm operating in Karacabey Agricultural Enterprise in Karacabey district of Bursa (38 of them Holstein, 18 of them Simental breed) were used. By using milk control yields with daily milk yield records Wood and Legendre (2, 3 and 4) models and real lactation curves were determined. The compatibility of the models were examined by determining the actual lactation yields and 7, 10, 15 and 30 day control interval values. In addition, the curves of lactation according to breeds were examined. R2(%), HKO and correlation values between real and forecast data were used as model comparison criteria. At the end of the study, in the estimation of lactation milk yield curve of black pied cattle R2 (%50.4), HKO (25.894), the correlation between real and forecast data (%71.0) values with the most appropriate model was determined to be Leg4. In the estimation of lactation curves of simental cattle R2 (%66.0), HKO (11.447), the correlation between real and forecasting data (%81.3) values with the most appropriate models were determined to be Leg4 and Wood.