Stok maliyetleri ve stok bulundurma maliyetinin nakit akışına etkisi ve elektrik dağıtım şirketlerinde incelenmesi
The effect of inventory and stockholding costs on cash flows and examination of electricity distribution companies
  1. Tez No: 565552
  2. Yazar: ŞERMİN PINARCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
İşletmeler etkin bir nakit akış politikası için, stoklarını her zaman kontrol altında tutmak, stok maliyetleri ve stok bulundurma maliyetlerini işletme faaliyetlerini aksatmayacak şekilde en düşük düzeyde tutmak zorundadırlar. Aynı zamanda stokların ve ürünlerin satışlarından elde edilecek olan gelirin kullanım alanları da, işletmenin nakit akışlarını direkt olarak etkileyecektir. İşletmelerin nakit akışlarını düzenlerken, stok maliyetlerinin işletmenin kârlılığı üzerindeki önemini nedeni ile, elde tutulan stokların maliyetleri ve stok bulundurma maliyetlerinin mutlaka göz önüne alınması gerekmektedir. Çalışma kapsamında, stok yönetimi ve nakit yönetimi kavramları tanımlanmış ve bu bilgiler doğrultusunda örnek işletmeler olarak, Türkiye'de elektrik dağıtım piyasasında faaliyet gösteren 3 ayrı şirketin stok ve nakit akışı durumlarının analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
For an effective cash flow policy, firms must always keep their inventories under control and keep their inventory costs and stockholding costs minimum, without unaffected their operating activities. At the same time, revenue to which is obtained from sales of inventory or products will directly affect firms' cash flows. While making cash flows adjustments, inventory costs and stockholding costs must be taken into consideration due to the importance of effect of the inventory costs on operating income. Within the context of the study, inventory management and cash management defined and acording to these information, inventory and cash flow situation analyzed for 3 Turkey's electricty distribution companies shown as an example.