Romatizmal mitral darlık hastalarında sağ ve sol ventrikül sistolik fonksiyonlarının üç boyutlu benek takibi ekokardiyografi yöntemi ile değerlendirilmesi ve konvansiyonel yöntemler ile karşılaştırılması
Evaluation of right and left ventricular systolic functions in rheumatic mitral stenosis by three dimensional speckle follow-up echocardiography and comparison with conventional methods
- Tez No: 565562
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN TAÇOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
GİRİŞ-AMAÇ: Romatizmal mitral darlık azalan sıklığına rağmen önemli bir morbidite ve mortalite nedeni olmaya devam etmektedir. İzole MD hastalarının bir kısmında sol ventrikül sistolik fonksiyonlarının kötüleşebileceği artık bilinmektedir. Ancak bu duruma neden olan faktörler ve bu disfonksiyonun hangi evrelerde başladığı aydınlatılamamıştır. Sağ ventrikül sistolik fonksiyonu ise MD için prognostiktir ve bu bozukluğun, klinik konjesyon bulguları oluşmadan daha önce meydana geldiği bilinmektedir. Üç boyutlu BTE yöntemi ile elde edilen deformasyon analizlerinin, ventrikül sistolik disfonksiyonlarını subklinik düzeyde değerlendirebildiği kanıtlanmıştır. Ancak MD hastalarında bu yöntem ile sağ ve sol ventrikül fonksiyonları araştırılmamıştır. Bu çalışmada 3B-BTE yöntemi ile hafif ve orta MD hastalarında sağ ve sol ventrikül sistolik fonksiyonlarının deformasyon analizlerinin yapılması ve kontrol grubu ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza 18 yaş ve üzerinde, izole hafif mitral darlık tanılı 20 hasta (MKA= 1,5-2,0 cm²) ve orta mitral darlık tanılı 20 hasta (MKA=1,5-2cm²) ile bazal karakteristik özellikleri eşleştirilmiş sağlıklı 20 gönüllü olmak üzere toplam 60 hasta dahil edildi. Tüm hastaların her iki ventrikül için elde edilen üç boyutlu veri setlerinden; benek takibi ekokardiyografi yöntemi ile sol ventrikül global uzunlamasına strain, sol ventrikül burulma, sağ ventrikül serbest duvar global uzunlamasına strain ve IVS global uzunlamasına strain ölçümleri analiz edildi. BULGULAR: Hastaların Modifiye Simpson yöntemi ile ölçülen sol ventrikül EF, sağ ventrikül FAD ve TAPSE değerleri normal aralıkta ve istatistiksel olarak benzerdi. Ancak benzer EF değerlerine rağmen SoV GUS ölçümleri gruplar arasında anlamlı oranda farklıydı. Kontrol grubu sağlıklı hastalarda %23,3±2,08, hafif darlık hastalarında %18,9±1,3 , orta darlık grubunda ise %17,5±1,8 ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Background: The function of both ventricles have been suggested to be affected in patients with mitral stenosis. In this study, it was aimed to investigate deformation properties of right (RV) and left ventricles (LV) in mild and moderate rheumatic mitral stenosis (MS) patients with three-dimensional speckle tracking echocardiography (3D-STE). Methods: A total of 60 patients were included in the study (20 patients with mild MS diagnosis, 20 patients with moderate MS diagnosis and 20 healthy volunteers). Three-dimensional echocardiography datasets were obtained for both ventricles in all patients. An example for RV assessment is shown in Figure 1. LV global longitudinal strain (GLS), LV torsion, RV free wall (FW) LS and interventricular septal (IVS) LS measurements were analyzed. Results: The LV ejection fraction (EF), RV fractional area change and tricuspid annular plane systolic excursion values were statistically similar and in the normal range. The LV GLS measurements were significantly different among the groups by being highest in the control group and least in the moderate stenosis group (ANOVA,p