Alt üçüncü molar dişlerin cerrahi çekimi sonrası oluşan ağrı, şişlik ve trismusun, hastaların duygu durumlarında oluşturduğu değişikliklerin beck depresyon ölçeği ile belirlenmesi
Determination of the alterations in the individual's emotional state due to pain, swelling and trismus after surgical extraction of lower third molar teeth by beck depression scale
- Tez No: 565563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KEMAL TÜMER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı; gömülü alt üçüncü molar dişlerin cerrahi çekimi sonucu, kişilerde oluşan duygu durum değişikliklerinin Beck Depresyon Ölçeği ile tespit edilmesi ve bilimsel bir temele oturtulmasıdır. Çalışma, Mart 2018 - Aralık 2018 tarihleri arasında kliniğimize başvuran ve cerrahi çekim endikasyonu konmuş alt 3.molar dişlere sahip hastalardan oluşmaktadır. Bu çalışma, Pell ve Gregory ile Winter sınıflamalarının kombinasyonu ile oluşturulan Pederson zorluk indeksine göre orta zorlukta yer alan gömülü mandibular 3.molar dişlere sahip toplam 60 gönüllü hasta (30 kadın, 30 erkek) katılmıştır. Alt üçüncü molar dişlerin cerrahi çekim zorluk derecelerinin belirlenmesinde; fizik muayene ve radyografik teşhis baz alınmış ve bu sınıflamada temel olarak Pederson zorluk indeksininden yararlanılmıştır. Çalışmaya dahil olan hastalar, 18 ila 47 yaş aralığında olup, yaş ortalaması ise 25,60 yıldır. Gömülü alt üçüncü molar dişi için opere olacak olan hastalara, operasyondan önce ve sonra Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) uygulanmıştır. Operasyon öncesi ve sonrası hastalardan elde edilen verilerin işlenmesi sonucu ortaya çıkan istatistiksel analizlere göre; post operatif ağrı ve trismusun, hastanın duygu durumunda değişikliklere sebep olduğu, ancak ödemin doğrudan etkilemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the mood changes with Beck Depression Scale in people to whom surgical extraction of mandibular third molar teeth. The study consisted of patients with mandibular third molar tooth who were admitted to our clinic between March 2018 and December 2018 with indication of surgical extraction. A total of 60 volunteer patients (30 female, 30 male) with impected mandibular 3rd molar teeth were included in this study. The surgical attraction difficulty classification was made according to the Pederson difficulty index, which was created by combining Pell-Gregory and Winter classifications. In determining the degree of surgical attraction difficulty of the lower third molar teeth; based on physical examination and radiographic diagnosis. The patients included in the study were between 18 and 47 years of age, and the average age was 25,60 years. Before and after the operation, the Beck Depression Inventory (BDI) was applied to the patients who would be operated for the impected lower third molar tooth. According to the statistical analysis of the data obtained from the patients before and after the operation; postoperative pain and trismus caused changes in the patient's mood but did not directly affect edema.