Kadınların toplumsal cinsiyet eşitsizliğine ilişkin bakış açılarının belirlenmesi
Establishing women's perspective on social gender inequalities
  1. Tez No: 565569
  2. Yazar: BEGÜM TUĞBA KARASU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR SARUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Araştırma, kadınların toplumsal cinsiyet eşitsizliğine ilişkin bakış açılarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, 25 Aralık 2017-23 Ocak 2018 tarihleri arasında, TAKEV Okulları bünyesinde bulunan Sahilevleri Anadolu ve Fen Lisesi, Narlıdere İlköğretim, Karşıyaka İlköğretim ile Bornova, Güzelyalı, Sahilevleri, Alsancak ve Karşıyaka semtlerinde bulunan anaokullarında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini TAKEV Okullarında çalışan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 391 kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu ile Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği (TCAÖ) kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde ise sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, medyan (min-max), sıra ortalaması, Shapiro-Wilk testi, Kolmogorov-Smirnov testi, Kruskal Wallis-H testi, Mann Whitney U testi, Bonferroni testi kullanılmıştır. Bulgular: Kadınların %55.3'ü 26-36 yaş aralığında ve %68.5'i üniversite ve/veya lisansüstü mezunudur. Kadınların yetiştirildikleri aile yapısı %33.0 oranla demokratik ve %25.3 oranla otoriter olduğu bulunmuştur. Araştırmada kadınların TCAÖ puan ortalamasının 102.65±15.62 (min. 36-max. 125) olduğu saptanmıştır. Bu bağlamda kadınların toplumsal cinsiyet algıları olumlu yöndedir. TCAÖ puan ortalaması ile çocuk durumu, çocuk sayısı ve çocuk cinsiyeti değişkenleri arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The research has been conducted to establish the women's point of view on the gender inequalities in an identifier type. Material and method: The research has been conducted in Sahilevleri Anatolian and Science High School incorparate within TAKEV Schools, Narlıdere Primary, Karşıyaka Primary, and the kindergardens in Bornova, Güzelyalı, Sahilevleri, Alsancak and Karşıyaka neighbourhood between the dates 25th December and 23rd January 2018. 391 women who have worked in TAKEV Schools have been volunteer to create the samples of this research. Social Gender Perception Scale and Inductory Information Form have been used to gather the necessary data. Also Bonferroni Test, Mann Whitney u Test, Kruskal Wallis-H test, Kolgomogorov-Smirnov Test, Shapiro-Wilk Test, numbers, percentages, average, standart devaiton, order average and median (min-max) have been used in statistical analysis of the data. Findings: 55.3 percentage of the women are between 26-36 age range and 68.5 percentage of them have university or graduate degree. The family structure of these women have been identified as 33.3 % democratic and 25.3 % authoritarian. In this research, women's Social Gender Perception Scale average has been determined as as 102.65±15.62 (min.36-max-125). In this context, women's Social Gender Perceptions are positive. Any meaningful differences have been detected between the SGPS point average and the child situation, number of children and the gender of the children variables. (p>0.05) The difference between the variables of SPGS point average and age, marital status, educational status, mostly lived place and the family structure of these women have been identified as statistically meaningful.