Ortaokul ve lise öğrencilerinin spor yapma durumlarına göre uyku ve yaşam kalitesinin incelenmesi
Examination of the sleep and life qualities of high and secondary school students in terms of doing sports
  1. Tez No: 565568
  2. Yazar: ERGİN KIRKKESELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, ortaokul ve lise öğrencilerinin spor yapma durumlarına göre uyku ve yaşam kalitesinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Bu çalışmaya, Samsun ili merkez ilçelerinde (İlkadım-Canik-Atakum) 2017/2018 eğitim öğretim yılı ortaokul ve lise seviyesinde öğrenimine devam eden 2263 öğrenci katılmıştır. Veriler IBM SPSS statistics24 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Öğrencilerin fiziksel ve sosyolojik özelliklerine ilişkin bilgilerini sorgulayan araştırmacı tarafından geliştirmiş kişisel bilgi formu, uyku kalitesini değerlendirmek için Ağargün ve arkadaşları (1996) tarafından Türkçeleştirilen Pittsburgh uyku kalitesi indeksi (PUKİ), yaşam kalitesinin değerlendirilmesinde ise Çakın Memik (2005) tarafından geliştirilen çocuklar için yaşam kalitesi ölçeği (ÇİYKÖ) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of study is to study the sleep and life quality of secondary and high school students according to their situation of doing sports. Material and Method: 2263 students attending secondary and high school in the central districts of Samsun (İlkadım-Atakum-Canik) in 2017/2018 academic year participated in this study. Datas were analyzed using IBM SPSS statistics 24. A personal information form developed by the researcher was used to inquire about the physical and sociological characteristics of the students. In addition, Pittsburg Slepp Quality Indexs (PSQI) which was translated into Turkish by Ağargün and his friends used to assess sleep quality. Lastly, Pediatric Quality of Life Inventory™ 4,0 (PedsQL™ 4,0) developed by Memik was used to evaluate quality of life.