Laplace diferensiyel dönüşüm metodu ile kısmi türevli diferensiyel denklemlerin çözümü üzerine
On solution of partial differential equations via Laplace differential transforms method
  1. Tez No: 565572
  2. Yazar: MUHİBE AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez çalışmasında; kısmi diferensiyel denklemlerin çözümlerini elde etmek için Laplace Diferensiyel Dönüşüm Metodu sunuldu. Laplace Diferensiyel Dönüşüm Metodu, Laplace Dönüşümünün ve Diferensiyel Dönüşüm Metodunun birleştirilmiş şeklidir. Önerilen yöntemle elde edilen sayısal çözümler, yaklaşımın uygulanmasının kolay ve etkili olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar, önerilen yöntemin kısmi diferensiyel denklemleri çözmek için gelecek vaat eden bir araç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis; the Laplace Differential Transform Method is introduced to give solutions of the partial differential equations. The Laplace Differential Transform Method is a combined form of the Laplace transform and Differential Transform Method. The numerical solutions obtained by the proposed method indicate that the approach is easy to implement and effective. These results reveal that the proposed method is a promising toll for solving partial differential equations.