Üniversite hastanesine başvuran bireylerde halluks valgus varlığının ve morfometrisinin radyolojik olarak araştırılması
Radiological investigation of the presence and morphometry of hallux valgus in individuals who applied to the University hospital
  1. Tez No: 565571
  2. Yazar: SALİH SAMET BECER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL IRMAK SAPMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Halluks valgus (HV), başparmağın laterale ve ilk metatarsal kemiğin mediale sapması ile karakterize olan bir ayak problemidir. Ayağın estetik görünümünü bozan ve günlük yaşam aktivitelerini kısıtlayan ağrılı bir ayak hastalığıdır. Bu çalışmanın amacı yetişkin bireylerde HV görülme sıklığını, açı ortalamalarını ve şiddet derecelerini belirleyip yapılacak olan konservatif veya operatif tedavi protokollerine katkı sağlamaktır. Çalışmamızda, Ocak 2016 ve Aralık 2018 tarihleri arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi/Hastanesi'ne başvuran 1200 kişiden dahil edilme kriterlerine uyan 269 bireyin (158 kadın, 111 erkek) anterior-posterior düz grafileri retrospektif olarak değerlendirildi. Bireylerin yaş ortalaması 46  15 yıldı. Çalışmamızdaki bireyler 18-43 yaş, 44-68 yaş ve 68 yaş üzeri olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Bireylerin çoğu 44-68 yaş grubundaydı. Çalışmamızda sağ ve sol ayağa göre halluks valgus açısı (HVA) ve intermetatarsal açı (IMA) değerleri incelendiğinde kadınlar ile erkekler arasında anlamlı fark bulunmadı ancak kadınlardaki değerler erkeklere göre daha yüksekti (p>0,05). Bireylerin HVA ve IMA değerleri arasında pozitif yönde bir korelasyon bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Hallux valgus (HV) is a foot problem characterized by lateral deviation of the thumb and medial deviation of the first metatarsal bone. It is a painful foot disease that disrupts the aesthetic appearance of the foot and restricts the activities of daily living. The aim of this study was to determine the incidence of HV in adults, mean angle and severity of the disease and to contribute to conservative or operative treatment protocols. In our study, anterior-posterior plain radiographs of 269 individuals (158 females, 111 males) who met the inclusion criteria of 1200 individuals who applied to Tokat Gaziosmanpaşa University Health Research and Application Center / Hospital between January 2016 and December 2018 were evaluated retrospectively. The mean age of the participants was 46  15 years. The individuals in our study were divided into 3 groups as 18-43 years, 44-68 years and over 68 years. Most of the individuals were in the 44-68 age group. In our study, hallux valgus angle (HVA) and intermetatarsal angle (IMA) values were not found to be significantly different between women and men compared to the right and left feet, but the values in women were higher than men (p> 0.05). There was a positive correlation between HVA and IMA values of the subjects (p 0.05).