Laplace projected diferansiyel dönüşüm metodu ile diferansiyel denklem çözümleri
Solving differential equations using the laplace projected differential transformation method
- Tez No: 922298
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ TAŞKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çeşitli bilim dallarında ve mühendislik alanlarındaki birçok problem daha gerçekçi şekilde modellenmek istendiğinde lineer ve lineer olmayan kısmi türevli diferansiyel denklemlerle ifade edilmektedir. Bu tür denklemlerin analitik çözümü genellikle zor olduğundan, son dönemlerde daha kolay bir şekilde algoritması oluşturulabilen ve dolayısıyla da programlanabilen, çok daha hızlı sonuçlanan, hem lineer hem de lineer olmayan problemlerin çözümünde kullanılabilen metodlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada öncelikle diferansiyel denklemler için çözüm metodları incelenmiştir. Daha sonra sayısal çözüm metodlarından Diferansiyel Dönüşüm Metodu (DTM), Projected Diferansiyel Dönüşüm Metodu (PDTM) ve hibrit bir metod olan Laplace Projected Diferansiyel Dönüşüm Metodunun (LPDTM) özellikleri, avantajları ve dezavantajları ele alınmıştır. Son olarak, Klein-Gordon denklemleri, Kawahara denklemi ve modifiye formunun LPDTM yardımıyla çözümleri araştırılmıştır. Bu süreçte elde edilen veriler göstermiştir ki, denklemin yapısına bağlı olarak LPDTM ile çözümlere daha kısa sürede ulaşılırken çoğu noktalarda PDTM'ye göre daha hassas sonuçlar elde edilmiştir. Yöntemin hızlı ve verimli çalışması, birçok karmaşık, lineer ve lineer olmayan kısmi türevli diferansiyel denklem ve denklem sistemleri için bir çözüm aracı olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In various fields of science and engineering, many problems are expressed using linear and nonlinear partial differential equations when a more realistic modeling approach is desired. Since finding analytical solutions to such equations is often challenging, there has been a growing need in recent years for methods that are easier to algorithmize, programmable, and yield much faster results for solving both linear and nonlinear problems. In this study, solution methods for differential equations were initially examined. Subsequently, numerical solution methods such as the Differential Transform Method (DTM), the Projected Differential Transform Method (PDTM), and a hybrid method, the Laplace Projected Differential Transform Method (LPDTM), were analyzed in terms of their properties, advantages, and disadvantages. Finally, the solutions of Klein-Gordon equations, the Kawahara equation, and its modified form were investigated using the LPDTM. The data obtained in this process has shown that, depending on the structure of the equation, solutions are reached in a shorter time with the LPDTM, while more precise results are obtained at most points compared to the PDTM. The method's rapid and efficient performance indicates that it can serve as a useful tool for solving a wide range of complex, linear, and nonlinear partial differential equations and systems of equations.