Mersin ilinde kıl keçisi yetiştiriciliği yapan işletmelerin özellikleri
Characteristics of hair goat breeding producers in Mersin province
  1. Tez No: 565584
  2. Yazar: İLKNUR AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE İKİKAT TÜMER, DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BURAK AĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Türkiye'de 2018 yılsonu itibarı ile 10.942.000 baş kıl keçisi bulunmakta olup, Mersin ili 805526 baş kıl keçisi varlığı ile birinci sıradadır. Kıl keçisi yetiştiriciliği, yaylalarda bulunan ve genellikle göçer yerleşim şekline sahip üreticiler tarafından yürütülen bir faaliyettir. Bu çalışmada Mersin ilinde kıl keçisi yetiştiriciliği yapan üreticilerin sorunlarının belirlenmesi ve bu sorunlara çözüm önerilerinin getirilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın materyali 2019 yılı Mart-Nisan aylarında oransal örnekleme yöntemi ile belirlenen ve kıl keçisi faaliyeti ile uğraşan 158 işletme ile yapılan anketlerden elde edilen veriler oluşturmaktadır. Üreticilerin %32.9'u yem temini, %10.1'i hastalık, %30.42'ü teknik bilgi eksikliği ve %26.6'sı ise mera alanları yetersizliğinden kaynaklı üretim aşamasında sorun yaşadığı tespit edilmiştir. Üreticilerin %24.1'i düşük et fiyatı, %29.1'i düşük süt fiyatı ve %46.8'i örgütlenme yetersizliğinden kaynaklı pazarlama aşamasında sorun yaşadığı tespit edilmiştir. Üreticilerin kıl keçisi yetiştiriciliği yapmalarına etki eden faktörlerin karşılaştırmalı analizinde Ki-kare testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are 10.942 million head hair goat by the end of 2018 in Turkey, Mersin province ranked first with the presence of 805526 head goats. Hair goat breeding is a form of cultivation carried out by producers in the highlands and generally in the form of migrant settlements. In this study, it is aimed to determine the problems of farmers who grow hair goats in Mersin province and to present solutions to these issues. The material of this research is based on the data obtained from the surveys conducted with 158 enterprises cultivated in hair goat breeding determined by proportional sampling method in March-April 2019 and the data were evaluated with Descriptive Statistics and Chi-Square analysis methods. The chi-square test was applied in the comparative analysis of the factors effecting the breeding of hair goats by the producers. According to the data obtained from the chi-square test, it was found that 24.1% of the producers had problems in marketing due to low meat prices, 29.1% from low milk prices and 46.8% due to lack of organization. In addition, 32.9% of the producers from the supply of feed, 10.1% of diseases, 30.42% of the lack of technical information and 26.6% of the pasture areas due to lack of production problems have been identified.