BODIPY arayüzeyli diyotların elektriksel parametrelerinin aydınlatma şiddetine bağlı araştırılması
- Tez No: 565619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN EYMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışmasında, C_42 H_36 B_2 F_4 N_4 organik bileşiği spin kaplama yöntemi ile n tipi silisyum kristalinin üzerine ince film olarak büyütülmüştür. C_42 H_36 B_2 F_4 N_4 organik bileşiği sentezi ilk defa bu çalışmada yapılmıştır ve BODIPY-MF ismi verilmiştir. Au/BODIPY-MF/n-Si/In diyotu üretildi ve diyota ait elektriksel parametreler karanlık ve farklı aydınlatma şiddetlerinde I – V ölçümleri kullanılarak incelendi. Diyot ve fotodiyot parametrelerinden olan idealite faktörü (n), engel yüksekliği (ϕ_b), kısa devre akımı (I_sc), açık devre gerilimi (V_oc) ve dolum faktörü (FF) gibi parametreler hesaplanmıştır. İdealite faktörü (n) ve engel yüksekliği (ϕ_b) değerleri karanlık için sırasıyla 2,66 ve 0,906 eV, 100 mW/〖cm〗^2 için ise sırasıyla 1,21 ve 0,967 eV olarak hesaplanmıştır. Hesaplamalardan da görüldüğü gibi engel yüksekliği (ϕ_b), artan aydınlatma şiddeti ile birlikte idealite faktörünün azalmasıyla artmıştır. Yapmış olduğumuz diyotun 100 mW/〖cm〗^2 aydınlatma şiddetindeki kısa devre akımı (I_sc), açık devre voltajı (V_oc ) ve dolum faktörü (%) sırasıyla 8,93×〖10〗^(-4) mA/〖cm〗^2, 0,14 V ve 20,23 olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak hazırlamış olduğumuz Au/BODIPY-MF/n-Si/In diyotunun ışığa karşı duyarlı olduğunu ve fotovoltaik özellik gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, C_42 H_36 B_2 F_4 N_4 organic compound was grown as thin film on n type silicon crystal by spin coating method. The synthesis of organic compound C_42 H_36 B_2 F_4 N_4 was performed for the first time in this study and named BODIPY-MF. The Au/BODIPY-MF/n-Si/In diode was produced and the electrical parameters of the diode were examined using I - V measurements at dark and different illumination intensities. Diode and photodiode parameters such as ideality factor (n), obstacle height (ϕ_b), short circuit current (I_sc), open circuit voltage (V_oc) and filling factor (FF) were calculated. Ideality factor (n) and barrier height (ϕ_b) values were calculated as 2,66 and 0,906 eV for darkness and 1,21 and 0,967 eV for 100 mW/〖cm〗^2, respectively. As it can be seen from the calculations, the barrier height (ϕ_b) increased with decreasing of ideality factor with increasing illumination intensity. The short-circuit current (I_sc), the open-circuit voltage (V_oc) and the fill factor (%) of the diode we have made with a lighting intensity of 100 mW/〖cm〗^2 respectively was calculated as, 8,93×〖10〗^(-4) mA/〖cm〗^2, 0,14 V and 20,23. As a result, the Au/BODIPY-MF/n-Si/In diode that we prepared was sensitive to light and showed photovoltaic properties.