Selective manipulation of ICT and PET processes in styryl-bodipy derivatives: Applications in molecular logic and fluorescence sensing of metal ions
Stiril-bodipy türevlerınde PET ve ICT mekanizmalarının seçici kontrolü: Moleküler mantık devreleri ve metal katyonları için floresans sensörlerde uygulamalar
  1. Tez No: 275050
  2. Yazar: SENCER SELÇUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UMUT AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bodipy kimyasındaki son yıllardaki gelişmeler, bu kromoforun çok çeşitli şekillerde modifikasyonuna olanak sağladı. Bu olanak, uygun ligand-metal çiftleri kullanılarak Bodipy üzerinde ışıkla indüklenen elektron transferi (PeT) ve molekül içi yük transferi (ICT) mekanizmalarinin istenildiği şekilde kontrol ve manipüle edilebilmesini de sağladı. Biz de bu çalışmamızda Bodipy'nin fotofiziksel özelliklerini metal katyonları ile kontrol ederek emisyon sinyallerinin sayısal mantıktaki yarım toplayıcı işlemine benzer bir şekilde elde edilebileceğini gösterdik. Bunun yanında basit ve rasyonel bir tasarımla elde ettiğimiz, yine Bodipy türevi bir molekülün emisyon sinyallerinin Boole mantığındaki VE işlemine eşdeğer olduğunu gözlemledik. Ayrıca metallerin farklı ligandlara ilgilerinin farklı olmasını kullanarak üç girdili bir VE kapısı da elde ettik. Çalışmamız dikkatli bir dizaynla tek bir kromofor üzerinde fotofiziksel özelliklerin istenildiği şekilde modifiye edilebileceğini, böylece birbirini kimyasal olarak yok etmeyen farklı metal katyonlarının girdi olarak kullanıldığı moleküler mantık kapılarının ve daha kompleks moleküler mantık işlemcilerinin yapılabileceğini gösteriyor.
Özet (Çeviri)
Recent developments in the Bodipy chemistry, provided new opportunities for modification of this chromophore which, in turn, using appropriate metal-ligand pairs, allowed the control and manipulation of PeT and ICT mechanisms. Exploiting these mechanisms, we demonstrated that photophysical properties of Bodipy can be shaped as desired using metal cation modulators to obtain absorbance signals in accordance with a digital half-adder circuit. In addition, another Bodipy derivative with a simple and rational design, shown to have emission signals equivalent to AND operation in Boolean logic. A molecular three-input AND gate was also synthesized taking the advantage of differential binding affinities of metal cations for different ligands. Our work proves that, with careful design, photophysical properties of a single chromophore can be modified as desired. Hence molecular logic gates, and even molecules performing more complex logic operations can be obtained using metal cations as non-annihilating logic inputs.