Büyükşehir olan illerde imar yetkilerinin paylaşımı: Trabzon/Vakfıkebir İlçe Belediyesi örneği
Sharing of zoning authorities in metropolitan cities: Trabzon/Vakfıkebir District Municipality example
  1. Tez No: 565648
  2. Yazar: DUYGU SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BEYAZLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Büyükşehir sınırları içerisinde bulunan belediyeler tarafından yürütülen planlama ve uygulama faaliyetlerinin diğer belediye faaliyetleri ile koordinasyonu ve büyükşehir bütününe uyumu büyükşehirlerin sınırını il sınırı ile tanımlayan 6360 Sayılı Yasa sonrası önemli bir planlama ve kamu yönetimi konusu haline gelmiştir. Büyükşehir statüsü kazanan Trabzon'un Büyükşehir Belediyesi ve Vakfıkebir İlçe belediyesinin imar faaliyetlerinin ve iki belediye arasında yaşanan planlama süreci, planlama aktörleri arasındaki yönetsel ilişkiler, üst ölçekli plan kararları ve kent ölçeğinde hazırlanan nazım ve uygulama plan kararları ve plan uygulama sürecindeki plan değişikliklerinin incelenmesini amaçlanmıştır. Büyükşehir Belediyelerinin sahip olduğu İmar faaliyetleri ve yetkileri kapsamında plan yapım süreci, itiraz süreci ve dava süreçleri detaylı bir şekilde incelenmiş olup bulgular ortaya konulmuştur. Büyükşehir belediyelerinin ilçe belediyelerine müdahale şekillerinin değişip değişmediği, plan kararları üzerindeki vesayeti, plan uygulamalarının nasıl bir yöntemle ele alındığı detaylı bir şekilde incelenmiş ve plan uygulama sürecindeki plan değişikliklerine odaklanılarak büyükşehrin ilçesi olmanın planlama ve uygulama faaliyetlerine etkisi tartışılmıştır. Son olarak; planlama sürecinde idari yargıya konu olan imar faaliyetleri derinlemesine incelenerek, örnek olaylar –vaka analizleri ile elde edilen çıkarımlar elde edilmiştir. Böylelikle, teze konu olan ilçe belediyelerin planlama faaliyetlerine ilişkin büyükşehir olma sürecinde ve sonrasında yönetsel ve pratik anlamda yansımalarının ortaya konulması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The coordination of the planning and implementation activities conducted by the municipalities within the metropolitan city boundaries with other municipal activities and the compliance with the whole metropolitan area became an important planning and public administration challenge after the law no. The present study that aimed to analyze zoning activities conducted by Trabzon province that became a metropolitan municipality and Vakfıkebir town municipality, the planning process experienced between the two municipalities, the administrative relationships between the planning actors, high-scale plan decisions, and urban-scale master and application plan decisions and changes conducted on the plan during the implementation process. Information on the study methodology and conducted studies were addressed and the findings on planning, appeal and related court cases about the municipal zoning activities and powers were analyzed in detail. Whether the intervention methods by the metropolitan municipalities to the district municipalities changed, and the tutelage of the metropolitan municipality on plan decisions, the methodology utilized in plan applications were discussed in detail and the impact of being a metropolitan district on the planning and implementation activities were discussed by focusing on the planning changes during the implementation process. Finally, the zoning activities that were brought to the administrative courts during the planning process were analyzed in detail via case studies. Thus, the administrative and practical reflections of planning activities of the district municipalities, which were the subject of the present study, during and after the process of becoming a metropolitan municipality were determined.