6360 sayılı kanun ile getirilen yeni büyükşehir düzeninin anayasa ve idare hukuku ilkeleri açısından irdelenmesi
Analysis of new metropolitan organization provided by law no. 6360 in terms of constitutional and administrative law
  1. Tez No: 587566
  2. Yazar: KÜRŞAT KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA SUZAN GÖKALP ALICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Büyükşehir belediyesi yönetimi mahalli idareler sistemimize ilk olarak 1984 yılında girmiştir. Büyükşehir belediyesi yönetimi gerek idare gerekse toplum tarafından kabul görmüştür. Bu yönetim şekli günümüze kadar birçok değişikliğe uğramıştır. Bu değişim ve gelişim süreci içerisinde en son düzenleme ise 6360 sayılı Kanun ile yapılmıştır. 6360 sayılı Kanun ile birlikte büyükşehir belediyesinin görev ve yetki alanı, hizmetlerin etkin ve verimli bir şekilde sunulmasının parçalı bir yönetim şeklinden ziyade güçlü olan bir yerel yönetim tarafından sunulması ile mümkün olacağı düşüncesi ile il sınırına genişletilmiştir. Bu düzenleme ile birlikte büyükşehir belediyelerinin kapsamı içerisine kent merkezinin yanında kırsal alanlarda dâhil edilmiştir. Kırsal alanlarda yer alan köy tüzel kişiliklerine son verilerek bu yerler mahalleye dönüştürülmüştür. Aynı zamanda büyükşehir belediyesi olan illerde il özel idarelerinin de varlığına son verilmiştir. Bu çalışmada 6360 sayılı Kanun ile oluşturulan bütünşehir sisteminin anayasal ve yasal ilkelere uygun olup olmadığı ile imar, planlama, mülkiyet ve mali yükümlülükler gibi konularda yaşanan değişime odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The metropolitan municipality administration first entered our local administration system in 1984. The management of the metropolitan municipality has been accepted by both the administration and the society. This form of management has undergone many changes to date. In this process of change and development, the last regulation was made with the Law No. 6360. With the Law No. 6360, the duty and authority of the metropolitan municipality was extended to the provincial border with the idea that the efficient and efficient provision of services would be provided by a strong local government rather than a fragmented administration. With this regulation, it is included in the rural areas besides the city center within the scope of metropolitan municipalities. Village legal entities in these rural areas were terminated and these places were transformed into neighborhoods. At the same time, the existence of special provincial administrations in cities with metropolitan municipalities was terminated. This study focuses on whether the whole city system established by Law No. 6360 complies with the constitutional and legal principles and the changes experienced in zoning, planning, ownership and financial liabilities.