Gebelerde fiziksel aktivite düzeyinin inkontinans ve yaşam kalitesine etkisinin incelenmesı
Physical activity level in pregnant women and its effects on urinary incontinence and quality of life
  1. Tez No: 769124
  2. Yazar: GÖZDE KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZKESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada gebelerde fiziksel aktivite düzeyinin, üriner inkontinans ve yaşam kalitesi üzerine etkisi araştırıldı. Bununla birlikte trimester dönemlerine göre fiziksel aktivite ve yaşam kalitesi düzeyleri incelendi.Araştırmaya Ege Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne gelen 18-40 yaş arasında 303 gebe alındı. Gebelerin sosyodemografik ve klinik özellikleri kaydedildi.Gebelerin fiziksel aktivite seviyeleri Gebelik Fiziksel Aktivite Anketi (GFAA) ile, inkontinans şiddeti İnkontinans Şiddet İndeksi (İŞİ) ile, üriner inkontinansın yaşam kalitesine etkisi İnkontinans Etki Anketi-Kısa Formu (İEA-7) ile mesane fonksiyonları ve ürogenital semptomlar Ürogenital Disstres Envanteri (ÜDE-6)ile, genel yaşam kalitesi ise SF-36 ile değerlendirildi. Gebelerin trimester dönemlerine göre SF-36 fiziksel fonksiyon ve ağrı alt boyutlarında istatistiksel olarak anlamlıfark bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of physical activity level on urinary incontinence and quality of life in pregnant women was investigated. In addition, physical activity and quality of life levels were examined according to trimesters.303 pregnant women between the ages of 18-40 who came to the Ege University Gynecology and Obstetrics Polyclinic were included in the study. Sociodemographic and clinical characteristics of the pregnant women were recorded. Physical activity levels of pregnant women with Pregnancy Physical Activity Questionnaire (GFAA), incontinence severity with Incontinence Severity Index (ISI), the effect of urinary incontinence on quality of life Incontinence Impact Questionnaire-Short Form (IEA-7), bladder functions and urogenital symptoms Urogenital Distress Inventory (UDE) -6) and overall quality of life with SF-36.A statistically significant difference was found in SF-36 physical function and pain sub-dimensions according to the trimesters of the pregnant women.