Torasik outlet sendromu olan hastalarda üst ekstremite fonksiyonlarının servikal radikülopatili grup ve sağlıklı grupla karşılaştırılması
Comparison of upper extremity functions with cervical radiculopathy group and healthy group in patients with thoracic outlet syndrome
  1. Tez No: 565698
  2. Yazar: DUYGU YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜZÜN FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kas İskelet Fizyoterapisi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı Torasik Outlet Sendromlu bireylerde üst ekstremite fonksiyonlarının değerlendirilmesi ve servikal radikülopatili hastalarla ve sağlıklı grupla karşılaştırılmasıydı. Çalışmaya, 18-65 yaş aralığında 27 TOS tanılı; 26 servikal radikülopati tanılı hasta ve kontrol grubu olarak Ankara ilinde yaşayan herhangi bir tanısı ya da semptomu olmayan 26 gönüllü birey dahil edildi. Çalışmaya katılan bireylere ait 122 ekstremite değerlendirildi. Değerlendirmeler yalnızca bir defa yapıldı. Çalışmaya katılan her bireyin demografik bilgileri kaydedildi. Bireylerin üst ekstremite dokunma duyusunu değerlendirmek için Semmes-Weinstein monofilament testi; ağrı şiddetlerini değerlendirmek için sayısal değerlendirme skalası kullanıldı. Motor etkilenimi belirlemek için; Jamar el dinamometresi ile kaba kavrama ve pinchmetre ile parmak kavrama kuvvetleri değerlendirildi. Üst ekstremite ince ve kaba motor becerilerinin değerlendirilmesinde; Minnesota El Beceri Testi ve Purdue Pegboard El Beceri Testi; üst ekstremite genel fonksiyonunun ve özrünün değerlendirilmesinde ise Kol, Omuz, El Sorunları Anketi (DASH) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate upper extremity functions in patients with thoracic outlet syndrome and to compare patients with cervical radiculopathy and healthy group. 27 TOS patients aged between 18-65 years; 26 patients with cervical radiculopathy and 26 volunteer individuals without any diagnosis or symptoms live in Ankara were included to the study. 122 extremities of the participants were evaluated. Evaluations were made only once. Demographic data of each individual were recorded. Semmes-Weinstein monofilament test was used to evaluate the touch sensation of upper extremity; numerical rating scale was used to assess the severity of pain. To determine motor exposure; Jamar hand dynamometer was used for gross grip and pinchmeter was used for pinch strengths. Minnesota hand dexterity test, Purdue pegboard hand dexterity test and disabilities of the arm, shoulder and hand questionnaire were used to evaluate upper extremity dexterity and functions.