Üst ekstremite parestezisinde pektoralis minör sendromu sıklığının araştırılması
Investigation of the frequency of pectoralis minor syndrome in upper extremity paresthesia
  1. Tez No: 910880
  2. Yazar: KÜBRA CAMBEKLİ ŞENOCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR AKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Üst ekstremite parestezisi fiziksel tıp ve rehabilitasyon polikliniklerine (FTR) başvurunun önemli bir nedenidir. Çalışmamızda üst ekstremitede parestezi şikayeti ile başvuran hastalarda pektoralis minör sendromu(PMS) sıklığını ve etiyolojideki yerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntemler:Çalışmamıza Aralık 2022- Aralık 2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğimize başvuran ve yatarak rehabilitasyon hizmeti alan 18-75 yaş arası, üst ekstremitede parestezi şikayeti mevcut olan 204 hasta dahil edildi. Demografik veriler, fizik muayene bulguları, başvuru şikayetleri, görüntüleme yöntemleri, yapılan enjeksiyonlar ve tanıları ayrıntılı olarak incelenerek analiz edildi. Bulgular:Çalışmaya dahil edilen 204 hastanın %17,6'sında (n=36) PMSsaptandı. PMStanılı hastaların 15'ine (%41,7) servikal radikülopati, 3'üne (%8,3) karpal tünel sendromu (KTS), 1'ine (%2,8) torasik outlet sendromu (TOS), 1'ine (%2,8) hem KTS hem kubital tünel sendromu, 1'ine (%2,8) servikal radikülopati ve KTS eşlik ettiği görüldü.Hastaların %75'i (n=27) kadın,%25'i (n=9) erkekti,yaş ortalamalarının 52,25±12,26olduğu, parestezi süresinin ortalama 26,19±24,09 ay olduğugörüldü. PMS olgularının 3'ünde (%8,3)1-3.parmaklarda, 9'unda (%25,0) 4-5.parmaklarda, 22'sinde (%61,1) tüm parmaklarda, 30'unda (%83,3) ön kolda, 28'inde (%77,8) üst kolda parestezi olduğu gözlendi. Hastaların tamamında kol ağrısı görürken, 28'inde (%77,8) boyun ağrısı, 24'ünde (%66,7) omuz ağrısı, 20'sinde (%55,6) sırt ağrısı, 17'sinde (%47,2) göğüs ağrısı, 9'unda (%25,0) baş ağrısı görülmekteydi.PMS hastalarında,PMS olmayanlara kıyasla subakromiyal sıkışma sendromuve postür bozukluklarının istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek oranda görüldüğü ortaya konuldu. Sonuç:Üst ekstremitede parestezi ve ağrının önemli bir sebebi olan PMS'nin kas iskelet sistemi ile ilgilenen hekimler tarafından bilinmesi ve tanısal enjeksiyonları içeren diagnostik yaklaşım ile ayırıcı tanıya gidilmesi önem taşır. Ancak PMS'nin tanınması ile gerçek prevalans ve insidans sonuçlarına ulaşılması mümkün olacaktır, bu konuda literatürde daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective:Upper extremity paresthesia is an important complain for admission to physical medicine and rehabilitation outpatient clinics. In our study, we aimed to investigate the frequency and etiologic role of pectoralis minor syndrome (PMS) in patients presenting with upper extremity paresthesia. Materials and Methods: Between December 2022 and December 2023, 204 patients aged 18-75 years with upper extremity paresthesia who applied to our Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinic of Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital outpatient clinic and received inpatient rehabilitation services were included in our study. The recorded data of the patients including demographic data, physical examination findings, complaints, imaging methods, diagnostic injections and diagnoses were analyzed in detail. Results:PMS was detected in 17,6% (n=36) of the 204 patients included in the study. Of the patients with PMS, 15 (41,7%) had cervical radiculopathy, 3 (8,3%) had carpal tunnel syndrome (CTS), 1 (2,8%) had thoracic outlet syndrome (TOS), 1 (2,8%) had both CTS and cubital tunnel syndrome, and 1 (2,8%) had cervical radiculopathy and CTS. Paresthesia was observed in the 1-3rd fingers in 3 (8,3%), 4-5th fingers in 9 (25,0%), all fingers in 22 (61,1%), forearm in 30 (83,3%), and upper arm in 28 (77,8%) PMS patients. All patients had arm pain, 28 (77,8%) had neck pain, 24 (66.7%) had shoulder pain, 20 (55.6%) had back pain, 17 (47,2%) had chest pain, and 9 (25,0%) had headache. It was revealed that subacromial impingement syndrome and posture disorders were statistically significantly higher in patients with PMS compared to those without PMS. Conclusion: It is important that PMS, which is an important cause of paresthesia and pain in the upper extremities, should be known by musculoskeletal physicians and differential diagnosis should be made with a diagnostic approach including diagnostic injections. Only with the recognition of PMS will it be possible to reach the real prevalence and incidence results, more studies are needed in the literature on this subject.