İlk kez gebelik yaşayan gebelerde gebelik deneyiminin annelik rolü ve gebeliğin kabulüne etkisi
The effect of pregnancy experience of the fi̇rst pregnant women on the role of motherhood and the acceptance of pregnancy
  1. Tez No: 565702
  2. Yazar: BİRSEN SÜSLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLSEREN DAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, ilk kez gebelik yaşayan gebelerin gebelik deneyimlerinin annelik rolü ve gebeliğin kabulüne etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, kesitsel tiptedir. Araştırmanın evrenini; 16.04.2018-31.08.2018 tarihleri arasında Sivas Numune Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği Non Stres Test (NST) birimine NST çekimi için başvuran gebeler oluşturmuştur. Araştırma örneklemine belirtilen tarihlerde NST için gelen ve örneklem kriterlerine uyan 527 primigravida alınmıştır. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Gebelik Deneyimleri Ölçeği ve Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeğinin Annelik Rolünün Kabulü ve Gebeliğin Kabulü alt ölçekleri kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirmesinde; Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H Testi kullanılmıştır. Gebelerin, Gebelik Deneyimi Ölçeği alt boyutlarından olumlu duygular sıklık puan ortalaması 68.36±17.98, olumlu duygular yoğunluk puan ortalaması 2.67±0.26, olumsuz duygular sıklık puan ortalaması 20.87±11.74, olumsuz duygular yoğunluk puan ortalaması da 1.72±0.48 bulunmuştur. Annelik Rolünün Kabulü Ölçeği puan ortalaması 23.97±5.6, Gebeliğin Kabulü Ölçeği puan ortalaması da 21.72±7.22 saptanmıştır. Yapılan korelasyon analizinde gebelerin olumlu duygular sıklık puanı ile annelik rolü ve gebeliğin kabulü arasında negatif yönde çok güçlü, olumlu duygular yoğunluk puanı ile negatif yönde güçlü ilişki saptanmıştır (sırasıyla; p=0.001 r=-0.783; p=0.001 r=-0.862; p=0.001 r=-0.528; p=0.001 r=-0.632). Olumsuz duygular sıklık puanı ile annelik rolü ve gebeliğin kabulü arasında pozitif yönde çok güçlü bir ilişki saptanmıştır (sırasıyla: p=0.001 r=0.778; p=0.001 r=0.857). Olumsuz duygular yoğunluk puanı ile annelik rolünün kabulü arasında pozitif yönde orta düzeyde (p=0.001 r=0.440), gebeliğin kabulü arasında da pozitif yönde güçlü bir ilişki saptanmıştır (p=0.001 r=0.536). Gebelerin olumlu duygularının sıklığı ve yoğunluğu arttıkça annelik rolünün ve gebeliğin kabulü artmakta iken olumsuz duyguların sıklığı ve yoğunluğu arttıkça da gebeliğin ve annelik rolünün kabulü azalmaktadır. Annelik rolünün kabulü ile gebeliğin kabulü puan ortalaması arasında pozitif yönde orta düzeyde ilişki saptanmıştır (p=0.001 r=0.487). Gebenin gebelik kabulü arttıkça annelik rolü kabulü, annelik rolü kabulü arttıkça da gebelik kabulü artmaktadır. Sonuçta; gebelikte olumlu duyguların sıklığı ve yoğunluğu arttıkça annelik rolü ve gebeliğin kabulü artmakta; olumsuz duyguların sıklığı ve yoğunluğu arttıkça da annelik rolü ve gebeliğin kabulü azalmaktadır. Bu sonuçlara göre ebeler gebenin gebeliğe sağlıklı bir şekilde uyumunu sağlamalı, doğum öncesi izlemlerde gebelerin fiziksel değerlendirmesi ile birlikte psikososyal değerlendirmesini de yaparak gebeye bütüncül bir yaklaşımla bakım vermelidir. Böylece gebenin olumlu gebelik süreci yaşamasına, annelik rolü başarımına ve gebeliğin kabulüne olumlu katkı sağlayacağı ve gebelere verilen sağlık hizmetlerinin kalitesini yükselteceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of pregnancy experiences of the first pregnant women on the role of motherhood and acceptance of pregnancy. This is a cross-sectional.The universe of the research; between 16.04.2018-31.08.2018, pregnant women applied to Sivas Numune Hospital Gynecology and Obstetrics Polyclinic Non Stres Test (NST) for NST extraction.527 primigravida who came for NST were included in the study sample on the specified dates. Data were collected using Personal Information Form, Pregnancy Experiences Scale and Prenatal Self-Assessment Scale Acceptance of Motherhood Role and Acceptance of Pregnancy subscales. In the evaluation of the data; Mann Whitney U and Kruskal Wallis H Test were used. The Pregnancy Experiences Subscale of the pregnant women were found to be on the pregnants indicated that mean positive emotional frequency score was 68.36±17.98, mean positive emotional intensity score was 2.67±0.26, mean negative emotional frequency score was 20.87±11.74 and mean negative emotional intensity score was 1.72±0.48. The mean score of the Acceptance of Motherhood Role Scale was 23.97±5.6 and the mean score of Acceptance of Pregnancy Scale was 21.72±7.22. In the correlation analysis, a very strong negative relationship was found between positive emotion frequency score and motherhood role, acceptance of pregnancy (respectively p=0.001 r=-0.783; p=0.001 r=-0.862); strong negative relationship was found between positive emotion intensity score and motherhood role, acceptance of pregnancy (respectively p=0.001 r=-0.862, p=0.001 r=-0.528; p=0.001 r=-0.632). A very strong positive correlation was found between negative emotion frequency score and maternal role and acceptance of pregnancy (respectively: p=0.001 r=0.778; p=0.001 r=0.857). There was a positive correlation between negative emotion intensity score and acceptance of motherhood role (p=0.001 r=0.440) and a positive correlation between acceptance of pregnancy (p=0.001 r=0.536). As the frequency and intensity of positive emotions of pregnant women increase, acceptance of motherhood role and pregnancy increases, while the frequency and intensity of negative emotions increases, acceptance of pregnancy and motherhood role decreases. A positive moderate correlation was found between the acceptance of the maternal role and the mean score of acceptance of pregnancy (p=0.001 r=0.487). As the acceptance of pregnancy increases, the acceptance of motherhood role increases, and the acceptance of motherhood role increases, the acceptance of pregnancy increases. After all; as the frequency and intensity of positive emotions increase during pregnancy, maternal role and acceptance of pregnancy increase; as the frequency and intensity of negative emotions increase, the role of motherhood and acceptance of pregnancy decreases. According to these results, midwives should ensure the healthy adaptation of the pregnant to the pregnancy, and should provide a holistic approach to the pregnant by performing the physical assessment of the pregnant women as well as the psychosocial assessment during the prenatal follow-up. Thus, it is thought that the pregnant will contribute positively to the positive pregnancy process, motherhood role performance and acceptance of the pregnancy and increase the quality of the health services provided to the pregnant women.