Value of like and follow: Effects of liking a brand's posts and following on purchase intention
Beğeni ve takibin değeri: Marka paylaşımlarını beğenmenin ve takip etmenin satın alma niyetine etkisi
- Tez No: 565718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUKADDES GÜL SERAP ATAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Teknolojideki gelişmeler ve internet erişiminin iyileşmesiyle, insanlar ne zaman ve nerede isterlerse akıllı telefonlarıyla internete bağlanabiliyorlar. Web siteleri hızlı bir şekilde gelişmiş, sosyal medya ortaya çıkmış ve yayılmıştır. İlk önce az sayıda sosyal medya siteleri mevcuttu, ama yıllar içinde bu sitelerin sayısı artmış ve çok yönlü olmuştur. Akıllı telefonlar insanların internete bağlanmalarını ve sosyal medyaya girmelerini kolaylaştırmıştır. Web siteler ve sosyal medya siteleri, akıllı telefonlar optimize edilmeye başlanmış, bu da sosyal medya uygulamalarının oluşmasına sebep olmuştur. Günümüzde birçok sosyal medya platformu mevcuttur; Facebook, Twitter, LinkedIn de bunlara örnek gösterilebilir. Instagram da en popüler sosyal medya platformlarından biridir ve bir akıllı telefon uygulaması olarak ortaya çıkmıştır. Sosyal medya pazarlaması da teknolojik gelişmelerle birlikte ilerlemekte ve sosyal medya sitelerinin sayısı artmaktadır. Pazarlamacılar da bu siteleri ve uygulamaları pazarlama kanalları olarak kullanmaktadır. Bu modern pazarlama metodu düşük maliyetli ve verimlidir. Bu tezin odak noktası sosyal medya pazarlamasıdır. Fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram'da, kullanıcı ve hesaplar arasındaki etkileşimi ölçmek için birçok metrik bulunmaktadır; işletmeler de Instagram'ı pazarlama için kullanmaktadırlar. En yaygın ve öne çıkan metrikler 'beğeni' ve 'takip' aksiyonlardır, ne kadar basit metrikler olsalar da en temel sosyal medya metrikleridirler. Asıl soru, bu çok kullanılan temel aksiyonların tüketicilerin satın alma niyetini etkileyip etkilemediğidir. Bu iki aksiyonun değerlerini öğrenmek ve satın alma niyeti üzerindeki etkilerini test etmek için yüz yüze detaylı mülakatlar ve web anketleri yapıldı ve sonuçları SPSS programında analiz edildi. Bu araştırmanın sonuçları ile en yaygın aksiyonlar olan beğeni ve takibin ve onların satın alma niyeti üzerindeki etkileri hakkında literatüre katkıda bulunmak amaçlanmaktadır. Instagram ve pazarlama üzerine fazla ve yeterli araştırma olmadığından, bu araştırma popüler bir sosyal medya platformunun pazarlamada nasıl etkili olabileceği hakkında bilgi vermesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
With the improvements in technology and better access to the Internet, people can now connect to the Internet any time and anywhere using their smartphones. Websites developed rapidly, social media emerged and expanded. There were few social media sites at first, but the number of these sites increased and got more sophisticated throughout years. Smartphones made it easier for people to go online and use social media on their phones. Websites plus social media sites started optimizing their web pages for smartphones; this created the concept of social media applications. There are many social media platforms now; Facebook, Twitter, LinkedIn are some of the examples of these platforms. Instagram is one of the most popular social media platforms, and it came out as a phone application. Social media marketing is developed as the technology improved and as the number of social media sites increased. Marketers use these sites and their applications as marketing channels. This modern marketing method is cost effective and efficient. In this thesis, social media marketing is the main focus. The photo sharing application Instagram has many metrics to analyze the interactions between users and accounts; business accounts are also using Instagram for marketing. The most common and prominent metrics are 'like' and 'follow', although these two actions are very simple forms of metrics, they are fundamental for social media. The question is whether these two most used fundamental actions affect consumers' purchase intention. To learn the value of these two actions and to test the hypotheses on their effects on purchase intention, in-depth interviews were done and an online survey was conducted, the results were then analyzed with the SPSS program. With the results and findings of this research, it is intended to contribute to the literature about the most common actions liking and following and their effects on purchase intention. Since there are almost no researches about Instagram and marketing together, this research may give insights about how a popular social media platform can be used as an effective tool in marketing.