Mülteciler sorununa sosyolojik bir yaklaşım: Van örneği
A Sociological approach to the issue of asylum seekers: The case of Van
- Tez No: 113697
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMİN YAŞAR DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
87 Özet Mültecilik ve mülteciler sorunu çağdaş dünyanın yüzleşmek zorunda oldukları en önemli sorunlardan biridir. Gelişmekte olan ülkelerden gelişmiş ülkelere yönelik mülteci akını ve kaçak göçmenlik sorununu sadece gelişmiş ülkelerin sorunu olarak görmek, sorunun esas önem taşıyan yönünü göz ardı etmek anlamına gelecektir. Gelişmiş ülkeler açısından mülteciler ve mültecilik sorunu, bir yönüyle o ülkelerin ihtiyaç duydukları iş gücü açığını karşılayacak bir yol olarak kullanılırken, mültecilerle ilgili geliştirdikleri uluslararası norm ve kurallar da diğer ülkeler üzerinde nüfuz elde bir aracı haline gelebilmektedir. Gelişmiş bir ülke olmamasına rağmen, mültecilik ve mülteciler sorununu en ağır şekilde yaşayan ülkelerden biri de, belki de en önemlisi, Türkiye olmuştur. Türkiye coğrafi konumu sebebiyle tarih boyunca mültecilere ya geçici mülteci statüsünde yada mülteci statüsünde ev sahipliği yapmıştır. Yakın zamanda Türkiye üzerinden üçüncü ülkelere geçiş yapmak üzere İran ve çevre ülkelerden Van iline giriş yapan geçici mülteci statüsündeki mültecilerin sayısındaki artış hem Van ili için hem de ülke için çok ciddi sosyal, ekonomik ve siyasal problemlere yol açmaktadır. Bu çalışma amacı, Van örneğinde, Türkiye'nin mülteci sorununa dikkat çekmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
88 9. Abstract Asylum, asylum seeking and asylum seekers are among the most important problems that contemporary world has to face. To see the problem as the concerns of developed countries means to overlook one of the most important aspect of the problem. Although it is not a developed country, Turkey has been carrying the burden of asylum seeking for quite a long time. Throughout its history Turkey has been either a host or a transit country for asylum seekers. Recently Turkey has become once again a temporary home for asylum seekers providing them a secure transition to receiving third countries. Almost every day, hundreds of people from İran and/or surrounding countries have been trying to reach Turkey through the door of Van, a city bordering with İran, creating social, economic and political problems. This study is an attempt to receive attention to Turkey's problem with asylum seekers, although in temporary status, in Van case.