Bahai inancının Türkiye coğrafyasında kurumsallaşmasında antropolojik verilerin analizi
The analysis of anthropological datas in institutionalization of the Bahaism belief in the Turkey's geography
  1. Tez No: 565779
  2. Yazar: İSMAİL DURSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türkiye coğrafyasında Osmanlıdan günümüze var olmayı sürdüren Bahailik inancı ve Bahai olan grupların yaşantısı güncel toplumsal tartışmaların gündemini oluşturmamakla beraber uzun yıllara dayanan lokal alanlarla sınırlanmış Bahailik olarak yaşama kültürü gelişmiştir. Kapalı bir topluluk olmamakla birlikte yaygın olarak tanınmayan bu grubun anlaşılması, tanımlanabilmesi ve çatışma antropolojisi boyutunda irdelenmesi günümüz tartışmalarına ışık tutacaktır. Araştırma; Bahai inancı örnekleminde din ve çatışma olgularını antropolojik bağlamda irdelemeyi amaçlamaktadır. Özellikle küreselleşen dünyada giderek toplumsal çatışmaların gündemine yeniden yoğun biçimde giren inanç ve inanç gruplarının siyasal ve ekonomik çatışmaların öznesi olma durumu; çatışmasızlık savlarını öne çıkaran Bahai inancının analizine yönelmesini sağlamıştır. Birinci bölümde araştırmanın konusu, tanımı ve önemi ardından amaç, konunun sınırlılıkları ve kapsamı hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde; Bahailiğin tarihçesi, dini kuralları, Bahailiğin önerdiği toplumsal yaşam biçimi hakkında bilgi verilmiş ve Bahai toplumunun günümüzde dünyada ve Anadolu'da var oldukları bölgeler irdelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Bahai inancını benimsemiş olan bireylerle yapılan görüşme konuları, görüşme verilerinin analizi ve çalışmada kullanılan alan çalışma teknikler hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde görüşmeler sonucu elde edilen veriler değerlendirilmiş, araştırmanın bulguları analiz edilerek yorumlanmış ve çatışma antropolojisi bağlamında Bahai olarak yaşamın anlamı analiz edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Bahailik, Din Antropolojisi, Çatışma Antropolojisi, Evrensel Barış Sayfa Sayısı : 93 Tez Danışmanı : Dr. Öğr. Üyesi Handan TUNÇ
Özet (Çeviri)
Bahais live in the local area bounded by the culture of long years, although forming Bahais continue to exist today from the belief in Ottoman Turkey geography and Baha'i who lives in the agenda of the current social discussion group has developed. Understanding of this group, which is not a closed community, but not widely recognized, and its examination in the dimension of conflict anthropology, will shed light on current debates. Research; Baha'i faith in the sample of religion and conflict in anthropological context. In particular, in the globalized world, the belief that belief and belief groups, intensely entering the agenda of social conflicts, become the subject of political and economic conflicts; it led to an analysis of the Baha'i belief, which put forward the arguments of non-conflict. In the first chapter, the subject, the definition and the importance of the research, the aim, the scope and the scope of the subject are given. In the second part; The history of Baha'ism, the rules of religion, the social life style proposed by Baha'ism are given and the regions in which the Baha'i community exists in Anatolia and in the world today are examined. In the third chapter, the subjects of interview with the individuals who have adopted the Baha'i belief, the analysis of the interview data and the field study techniques used in the study were given. In the fourth chapter, the data obtained as a result of the interviews were evaluated, the findings of the research were analyzed and interpreted and the meaning of life as Baha'i was analyzed in the context of conflict anthropology. Key Words : Bahai's, Anthropology of Religion, Anthropology of Conflict, The Universal Peace Quantity of Page : 93 Supervisor : Dr. Öğr Üyesi Handan TUNÇ