Determination of the mechanical properties of polyester based fiber reinforced composites
Fiber ile takviye edilmiş polyester esaslı kompozit malzemelerin mekanik özelliklerinin belirlenmesi
- Tez No: 56583
- Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ABSTRACT DETERMINATION OF THE MECHANICAL PROPERTIES OF POLYESTER BASED FIBER-REINFORCED COMPOSITES Özdemir, Ömer MS., Department of Engineering Sciences Supervisor : Prof. Dr. Doğan Turhan January 1996, 121 Pages Polyester based fiber reinforced composites are extensively used in industrial applications as a material with cheap and versatile properties. One of the several disadvantages of unsaturated polyester is its burning relatively easily. This problem can be met by adding in appropriate proportions some chemicals, namely, decabromodiphenyl oxide and antimony oxide as flame retardant additives into the unsaturated polyester. In this experimental study the mechanical properties of both unreinforced and glass fiber reinforced unsaturated polyesters with and without flame retardant additives are determined. The effects of flame retardant additives on the mechanical properties are investigated. For this purpose, tensile, flexural and shear properties are determined by means of mechanical tests performed on specimens manufactured in the laboratory. All the tests are carried out conforming to the requirements given in the relevant ASTM ( American Society for Testing and Materials ) standards. mAccording to the results of this experimental study, addition of flame retardant compounds in polyester slightly increases the stiffness of the unsaturated polyester and makes the polyester material slightly more brittle. This effect is also seen, more pronounced though, in the case of glass fiber reinforced unsaturated polyester composites. Flame retardant additives increase the stiffness and strength of the unidirectional glass fiber reinforced polyester composites in the direction of the fibers. This effect is reversed, however, in the case of stiffness and strength in the direction transverse to the fiber direction. Keywords : Composite, Matrix, Flame Retardant Additive, Laminate, Polyester, Stiffness, Strength, Glass fiber IV
Özet (Çeviri)
oz FIBER İLE TAKVİYE EDİLMİŞ POLYESTER ESASLI KOMPOZIT MALZEMELERİN MEKANİK ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ Özdemir, Ömer Yüksek Lisans Tezi, Mühendislik Bilimleri Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Doğan Turhan Ocak 1996, 121 Sayfa Fiber ile takviye edilmiş polyester esaslı kompozit malzeme, ucuz ve farklı özelliklere sahip olarak üretilebilir olması nedenleriyle endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılır. Doymamış polyesterin birkaç olumsuz özelliğinden biri de kolaylıkla yanabilir olmasıdır. Bu olumsuzluk, dekabrom difenil oksit ve antimon oksit gibi bazı kimyasal maddelerin, yanmayı geciktirici katkılar olarak, uygun oranlarda polyester içerisine ilave edilmesiyle giderilebilir. Bu deneysel çalışmada, yanmayı geciktirici katkı malzemesi kullanımının fiber ile takviye edilmiş ve edilmemiş polyester mekanik özelikleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır.Bu amaçla laboratuvarda üretilmiş numuneler üzerinde yapılan eneylerle çekme, eğilme ve kayma özelikleri belirlenmiştir. Yapılan bütün deneyler, ilgili ASTM ( Amerikan Malzeme ve Deney Teşkilatı ) standartlarında verilen şartlara uygun olarak yürütülmüştür.Çalışmanın sonuçlarına göre, yanmayı geciktirici katkı malzemesi kullanımı doymamış polyesterin rijrüigini arttırmakta ve böylece polyester malzeme gevrekliğinde az miktarda artışa neden olmaktadır. Yanmayı geciktirici katkı malzemesinin bu etkileri cam fiber ile takviye edilmiş polyester malzemede daha belirgin olarak görülmektedir.Bu malzemede yanmayı geciktirici katkı kullanımı lif doğrultusundaki rijitlik ve dayanımı arttırmakta, life dik doğrultuda ise etki tersine dönmekte ve katkılı numunelerin rijitlik ve dayanımı daha düşük olmaktadır. Anahtar Kelimeler : Kompozit, Matriks, Yanmayı Geciktirici Katkı, Katmanlı Malzeme, Polyester, Rijitlik, Dayanım, Cam Fiber VI