İntihar olgusunun antropolojik bağlamda analizi
The analysi̇s of sui̇ci̇de i̇n an anthrologi̇cal context
- Tez No: 565847
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDAN TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Felsefe, Anthropology, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İntihar olgusu başlı başına ilk anda tepki yaratan, bireyin ölüm üzerine geliştirdiği korkuları ve kaygıları çağrıştıran bir kavrama işaret eder. Kendini öldürme isteği ve girişimi bireysel bir olgu olmaktan öte kültürel öğrenmişliklerin önemli ölçüde yönlendirici olduğu bir tür birey-toplum çatışması yaratan girişim biçimidir. Tek tanrılı dinlerin uygarlığa egemen olduğu dönemlerden günümüze kendini öldürme girişimi ciddi bir dinsel baskı unsuru olarak sosyolojik tartışmaların kapsamında yer almıştır. Hıristiyanlık, Musevilik ve İslam insan yaşamını merkeze alıp tanrının bir lütfü olarak yaşamı kutsadığı için, kendini öldürme girişimi tanrının isteğine ve gücüne karşı koyma biçimi olarak değerlendirilip yasaklanmıştır. Bireyin istemli olarak ölümle sonuçlandırdığı eylemi Antik yunandan günümüze değin analiz edilirken dini kurumlar, otoriter yönetim kurumları, tıbbi kurumlar ve eğitim kurumları toplumsal tepkileri yönlendirip etkili yorumlarla intihar girişimleri karşısında kültürel bir tutum alış biçimi sağlamışlardır. Orta çağ da etkili bir güce sahip olan Kilise otoriteleri İntihar etme eyleminin aşağılanmasının intihar edenin yakın çevresinin dışlanarak cezalandırılması yöntemlerini geliştirmiş, diğer tek tanrılı dinler üzerinde etkili olmuş intihar girişiminin bir tür tanrının kurallarına karşı gelme biçimi olarak kabul edilmesini sağlamıştır. Bu girişim Avrupa ve Asya da oldukça etkili olan günümüze değin etkisini sürdüren bir suçlayıcı analiz olmuştur. Anahtar Kelimeler :İntihar, Ölme Hakkı, Yaşam Etiği, Felsefi Ölüm Sayfa Sayısı :96 Tez Danışmanı :Dr. Öğr. Üyesi Handa TUNÇ
Özet (Çeviri)
The concept of suicide itself indicates a term that gives rise to reaction and that brings fears and worries which humans have developed about death. The willingness and attempt of killing oneself is not just a personal phenomenon and it has a lot do with cultural learning that is quite influential and thus it is an attempt bringing about conflicts between person and society. From the periods when the monotheistic religions dominated the civilizations to the present day, killing oneself has been in the focus of sociological discussions as a serious religious oppressive element. Since Christianity, Judaism and Islam put men's life at the centre of God's grace, the attempt to kill oneself is regarded as a protest against God's Will and Power and thus it is forbidden. From the Antique Greece to the present day, the willingness of humans to kill himself/herself has been analysised. The religion institutions, authoritarian governing institutions, health institutions and educational institutions have provided a cultural attitude towards suicide attempts by making effective comments and directing societal reactions. The church authoritarians that had the power during middle age developed methods of punishment such as humiliating the suicide attempt and thus isolating the person committing suicide from her/his close environment. This has resulted in acceptance of the suicide attempt by the other monotheistic religions as an act against God's rules. This thought has been an incriminatory analysis that is still influencing our present perception. Key Words :Suicide, Right to die, Life Ethics, Philosophical Death Quantity of Page :96 Supervisor :Dr. Öğr. Üyesi Handan TUNÇ